Стотиот чекор (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Стотиот чекор“
РежисерБлагој Андреев
СценаристТоме Арсовски
НастапуваатДарко Дамевски
Љупка Џундева
Цветанка Јакимовска
Драги Костовски
Жанрдрама
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1968
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Стотиот чекор“ - македонски телевизиски филм од 1968 година. Го режирал Благој Андреев, а сценариото го напишал Томе Арсовски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Дарко Дамевски д-р Мајски
Љупка Џундева
Цветанка Јакимовска
Драги Костовски
Илија Милчин

Надворешни врски[уреди | уреди извор]