Златни години (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Златни години“
РежисерИван Митевски
СценаристРусомир Богдановски
Главни улогиАцо Стефановски
Петре Прличко
Тодор Николовски
Јорданчо Чевревски
Лидија Велкова
Коле Ангеловски
Илија Милчин
Кирил Ќортошев
Жанрдрама
Премиера1978
Времетраење69 мин.
ДржаваНР Македонија НР Македонија
Јазикмакедонски

Златни години e македонски игран филм по сценарио на Русомир Богдановски, а во режија на Иван Митевски.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]