Данчо Чевревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Јорданчо Чевревски)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данчо Чевревски
Jordancho Chevrevski (Partizanska Eskadrila).png
Роден 17 мај 1951
Скопје
Починал 29 октомври 2020
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Трст виа Скопје
Курирот на Гоце
Тврдокорни
Занимање глумец

Данчо Чевревски (Скопје, 17 мај 1951 — Скопје, 29 октомври 2020) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТРИАНГЛ. Работел професор на ФДУ во Скопје, а бил и декан на факултетот. Во 2012 година, Комисијата за лустрација на Република Македонија објавила дека Чевревски бил соработник на тајните служби во времето на СФРЈ.

Починал по долго боледување на 69-годишна возраст на 29 октомври 2020 година во Скопје.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1975 Атентатот во Сарајево ТВ-филм Сава
1975 Прва вечер ТВ-филм
1976 Цимерите од соба 306 ТВ-филм /
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Стефан
1977 Пресуда ТВ-филм
1978 Златни години ТВ-серија Чирак
1978 Белиот ѕид ТВ-филм
1979 Партизанска ескадрила ТВ-филм
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија Динко
1980 Оловна бригада ТВ-филм Диме
1981 Пикник и тополи ТВ-филм Крака
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Козе ТВ-серија
1982 Време на летала ТВ-филм
1982 Јужна патека ТВ-филм
1984 Јуначко колено ТВ-серија Иџко
1984 Исчекување ТВ-филм Диме
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1984 Песок во автомобилот ТВ-филм
1986 Климент Охридски ТВ-филм Наум
1987 Хај-фај ТВ-филм Матеј Бојановски
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија Бранко
1988 Тврдокорни ТВ-серија Ѓорѓи Сугарев
1988 Облаци ТВ-филм Бранко
1991 Тетовирање ТВ-филм Кифла
1997 Џипси меџик ТВ-филм Кенеди
2000 Мултилевел ТВ-филм
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Дамјан
2004 Илузија ТВ-филм
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Прокоп
2007 Стапица ТВ-филм Докторот
2009 Бунило ТВ-филм Арсо
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Доктор
2012 Бардо ТВ-филм
2014 Деца на сонцето ТВ-филм
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Операција Дијамант ТВ-серија Џани
2017 Пси лају, ветар носи ТВ-серија
2019 Втора шанса ТВ-филм Петре
2019 Бијег до мора ТВ-филм наставникот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почина актерот Данчо Чевревски“. Радио Слободна Европа. 30 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]