Данчо Чевревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Данчо Чевревски
Jordancho Chevrevski (Partizanska Eskadrila).png
Роден 17 мај 1951
Скопје
Починал 29 октомври 2020
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Трст виа Скопје
Курирот на Гоце
Тврдокорни
Занимање глумец

Данчо Чевревски (Скопје, 17 мај 1951 — Скопје, 29 октомври 2020) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТРИАНГЛ. Работел професор на ФДУ во Скопје, а бил и декан на факултетот. Во 2012 година, Комисијата за лустрација на Република Македонија објавила дека Чевревски бил соработник на тајните служби во времето на СФРЈ.

Починал по долго боледување на 69-годишна возраст на 29 октомври 2020 година во Скопје.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1975 Атентатот во Сарајево ТВ-филм Сава
1975 Прва вечер ТВ-филм
1976 Цимерите од соба 306 /
1976 Најдолгиот пат Стефан
1977 Пресуда ТВ-филм
1978 Златни години Чирак
1978 Белиот ѕид
1979 Курирот на Гоце Динко
1980 Оловна бригада Диме
1981 Пикник и тополи Крака
1981 Козе
1982 Време на летала
1982 Јужна патека
1984 Јуначко колено Иџко
1984 Исчекување Диме
1984 Нели ти реков
1984 Песок во автомобилот
1986 Климент Охридски Наум
1987 Хај-фај Матеј Бојановски
1987 Трст виа Скопје Бранко
1988 Тврдокорни Ѓорѓи Сугарев
1988 Облаци Бранко
1991 Тетовирање Кифла
1997 Џипси меџик Кенеди
2003 Последниот фалцер Дамјан
2004 Илузија ТВ-филм
2005 Крчма на патот кон Европа Прокоп
2007 Стапица Докторот
2009 Бунило Арсо
2011 Панкот не е мртов
2012 Бардо ТВ-филм
2012 Ова не е американски филм
2014 Деца на сонцето
2016 Операција Дијамант Џани
2017 Пси лају, ветар носи
2019 Втора шанса Петре
2019 Бијег до мора наставникот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почина актерот Данчо Чевревски“. Радио Слободна Европа. 30 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]