Прејди на содржината

Данчо Чевревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Данчо Чевревски
Роден 17 мај 1951
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Починал 29 октомври 2020(2020-10-29) (возр. 69)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогата во:
Најдолгиот пат
Трст виа Скопје
Курирот на Гоце
Тврдокорни
Црвениот коњ
Деца на сонцето
Тетовирање
Занимање глумец

Данчо Чевревски (Скопје, 17 мај 1951 — Скопје, 29 октомври 2020) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и продуцент.

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје на отсекот за драмски глумци. Специјализација, односно филмско усовршување има добиено на УКЛА во Лос Анџелес. Тој е еден е од основачите на приватното претпријатие за производство на филмови ТРИАНГЛ. Работел како професор на ФДУ во Скопје, а бил и декан на факултетот. Во 2012 година, Комисијата за лустрација на Република Македонија објавила дека Чевревски бил соработник на тајните служби во времето на СФРЈ.

Починал по долго боледување на 69-годишна возраст на 29 октомври 2020 година во Скопје.[1]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1975 Атентатот во Сарајево ТВ-филм Сава
1975 Прва вечер ТВ-филм
1976 Цимерите од соба 306 ТВ-филм Зоки
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Стефан
1977 Пресуда ТВ-филм
1978 Златни години ТВ-серија Чирак
1978 Белиот ѕид ТВ-филм
1979 Партизанска ескадрила ТВ-филм
1979 Курирот на Гоце ТВ-серија Динко
1980 Оловна бригада ТВ-филм Диме
1981 Пикник и тополи ТВ-филм Крака
1981 Партизанска ескадрива ТВ-серија Зеко
1981 Доротеј ТВ-филм Матија
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Козе ТВ-серија
1982 Време на летала ТВ-филм
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Арсо
1982 Јужна патека ТВ-филм
1983 Игмански марс ТВ-филм
1983 Велики транспорт ТВ-филм Заробеник
1983 Дани авноја ТВ-серија Партизан
1984 Јуначко колено ТВ-серија Иџко
1984 Исчекување ТВ-филм Диме
1984 Опасен траг ТВ-филм Рецепционер
1984 Нели ти реков ТВ-филм
1984 Песок во автомобилот ТВ-филм
1985 Слободен пад ТВ-филм
1986 Климент Охридски ТВ-филм Наум
1986 Доброволци ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм Матеј Бојановски
1987 Народни трубадури ТВ-серија
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија Бранко
1988 Тврдокорни ТВ-серија Ѓорѓи Сугарев
1988 Облаци ТВ-филм Бранко
1988 Скопски сновиденија ТВ-серија
1990 Станица обични возови ТВ-филм Миле
1990 Иза зида ТВ-филм Зеко
1991 Тетовирање ТВ-филм Кифла
1992 Заминување од Пасквелија ТВ-филм
1995-1996 Среќни луѓе ТВ-серија
1996 ТВ Театар ТВ-серија
1997 Џипси меџик ТВ-филм Кенеди
1997 Истрели во сонот на Марија ТВ-филм
2000 Мултилевел ТВ-филм
2003 Седум приказни, за љубовта и свршувањето ТВ-серија
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Дамјан
2004 Илузија ТВ-филм
2005 Крчма на патот кон Европа ТВ-филм Прокоп
2007 Стапица ТВ-филм Докторот
2009 Бунило ТВ-филм Арсо
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм
2011 Ова не е Американски филм ТВ-филм Доктор
2012 Бардо ТВ-филм Вујкото
2014 Деца на сонцето ТВ-филм Сони
2014 До балчак ТВ-филм
2016 Прваци света ТВ-серија Јорданчо
2016 Операција Дијамант ТВ-серија Џани
2017 Пси лају, ветар носи ТВ-серија Трајче
2019 Втора шанса ТВ-филм Петре
2020 Бегство во морето ТВ-филм Наставникот

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Почина глумецот Данчо Чевревски“. Радио Слободна Европа. 30 октомври 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]