Прејди на содржината

Јагне на ражен (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Јагне на ражен“
РежисерСлавољуб Стефановиќ-Раваси
СценаристБогомил Ѓузел
Главни улогиТодорка Кондова
Ацо Јовановски
Јоана Поповска
Петре Арсовски
Сабина Ајрула
Јорданчо Чевревски
Лилјана Велјанова
Лиле Георгиева
Душко Костовски
Жанрдрама
МузикаАндреј Бељан
КинематографијаПеро Стојановски
МонтажаДушица Дебарлиева
ДистрибутерТВ Скопје
Премиера1982
Времетраење65 минути
ЗемјаНР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

Јагне на ражен – македонски телевизики филм од 1982 година. Го режирал Славољуб Стефановиќ-Раваси, а според сценариото на Богомил Ѓузел.[1]

Глумец Улога
Тодорка Кондова Лена
Ацо Јовановски Војдан
Јоана Поповска Милка
Петре Арсовски Кузман
Сабина Ајрула Софија
Јорданчо Чевревски Арсо
Лилјана Велјанова Биљана
Киро Ќортошев Стојан
Лиле Георгиева Ангелина
Видосава Грубач Стојаница
Душко Костовски Бојан
Тодор Николовски Селанец

Останати улоги  ▼

Глумец Улога
Спасе Нелов Претседател на селската задруга
Вера Вучкова Прва селанка
Добрила Пуцкова Втора селанка
Предраг Дишљенковиќ Покојникот
Борис Ангеловски Попот
Андријана Трајковска Кристина
Виктор Дојчиновски Игор
Зоран Никодиновски Зоран
Сасо Србиновски Диме

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]