Јагне на ражен (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Јагне на ражен“
РежисерСлавољуб Стефановиќ-Раваси
СценаристБогомил Ѓузел
НастапуваатТодорка Кондова
Ацо Јовановски
Јоана Поповска
Петре Арсовски
Жанрдрама
МузикаАндреј Бељан
КинематографијаПеро Стојановски
МонтажаДушица Дебарлиева
ДистрибутерТВ Скопје
Премиера1982
Времетраење65 минути
ДржаваСР Македонија СР Македонија
Јазикмакедонски

Јагне на ражен – македонски телевизики филм од 1982 година. Го режирал Славољуб Стефановиќ-Раваси, а според сценариото на Богомил Ѓузел.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Тодорка Кондова Лена
Ацо Јовановски Војдан
Јоана Поповска Милка
Петре Арсовски Кузман
Сабина Ајрула Софија
Јорданчо Чевревски Арсо
Лиљана Вељановска Биљана
Киро Ќортошев Стојан
Лиле Георгиева Ангелина
Видосава Грубач Стојаница
Душан Костовски Бојан
Тодор Николовски Селанец

Останати улоги  ▼

Глумец Улога
Спасе Нелов Претседател на селската задруга
Вера Вучкова Прва селанка
Добрила Пучкова Втора селанка
Предраг Дишљенковиќ Покојникот
Борис Ангеловски Попот
Андријана Трајковска Кристина
Виктор Дојчиновски Игор
Зоран Никодиновски Зоран
Сасо Србиновски Диме

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]