Видосава Грубач

Од Википедија — слободната енциклопедија
Видосава Грубач
Роден 25 мај 1940
Скопје
Починал 23 декември 2021
Скопје
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Викенд на мртовци
Јагне на ражен
Време живот
Нави
Болва в' уво
Занимање глумец

Видосава Грубачмакедонска театарска, филмска и телевизиска глумица.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Грубач ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1973 Луѓе и птици ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија
1980 Оловна бригада ТВ-филм
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Стојаница
1983 Виновник ТВ-филм
1984 Диво месо ТВ-филм Бајачка
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1987 Хај-фај ТВ-филм
1987 Трета доба ТВ-серија
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Рајна
1990 Викенд на мртовци ТВ-филм Рајна
1991 Опстанок ТВ-серија
1991 Болва в' уво ТВ-филм
1992 Време, живот ТВ-филм
1994 Македонски народни приказни ТВ-серија
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија
2007 Нави ТВ-филм Баба Мита
2011 Од денес за утре ТВ-серија Мими

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Vidosava Grubac“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.