Климент Охридски (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Климент Охридски“
РежисерСлавољуб Стефановиќ
СценаристТоме Арсовски
НастапуваатКирил Ристоски
данчо Чевревски
Вукан Димевски
Иван Беќарев
Љупчо Петрушевски
Ванчо Петрушевски
Илија Милчин
Ѓокица Лукаревски
Игор Џамбазов
Славица Зафировска
Премиера1986
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Климент Охридски e македонски игран филм по сценарио на Томе Арсовски, а во режија на Славољуб Стефановиќ.

Премиерата била одржана во 1986 година.