Трето доба

Од Википедија — слободната енциклопедија
Трето доба
Напишана одРусомир Богдановски
Режирана одИван Митевски
УлогиКирил Ќортошев
Таска Балабанова
Душко Костовски
Тодор Николовски
Љупка Џундева
Петре Прличко
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди3
Производство
Времетраење50 мин
Прикажување
Првична мрежаТелевизија Скопје
Првично прикажување22 март 19875 април 1987

Трето добамакедонска телевизиска серија по сценарио на Русомир Богдановски, по сценарио на Иван Митевски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Кирил Ќортошев Тошо
Таска Балабанова Ленка
Душко Костовски
Тодор Николовски Ацо
Љупка Џундева Цвета
Петре Прличко Војо
Гоце Тодоровски
Ванчо Петрушевски
Благоја Спиркоски-Џумерко
Илко Стефановски
Панче Васоски - Камџик
Драги Крстевски
Добрила Пуцкова
Нада Гешоска
Синоличка Трпкова
Драган Спасов-Дац
Сенко Велинов
Соња Здравкова
Милица Стојанова
Сабина Ајрула-Тозија
Видосава Грубач
Ангелина Иванова
Јовица Михајловски
Мајда Тушар
Димитар Гешоски
Илија Милчин
Ацо Јовановски
Анастас Тановски
Соња Каранџуловска
Ѓоко Тасевски

Надворешни врски[уреди | уреди извор]