Прејди на содржината

Анастас Тановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анастас Тановски
Податотека:Анастас Тановски.jpg
Роден(а)1955 (воз. 68–69 г.)
Ресен, НР Македонија, ФНРЈ
Занимањеглумец
Активен1982 - денес

Анастас Тановски (Ресен, 1955) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на Факултетот за драмски уметности при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, во 1984 година и веќе следната година се вработил како глумец во Драмскиот театар во Скопје, каде останува сè до неговото пензионирање во 2022 година.

Филмографија

[уреди | уреди извор]
Година Филм Улога
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм Василе
1987 Трето доба ТВ-серија
1987 Театарче лево ќоше ТВ-серија
1989 Македонски народни приказни ТВ-серија
1989-1991 Тврдокорни ТВ-серија
1989-1993 Еурека ТВ-серија
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1991 Македонија може ТВ-филм
1991 Поштар ТВ-филм
1991 Елелига пепелига ТВ-филм
1991 Болва в' уво ТВ-филм
1992 Последната македонска елегија ТВ-филм
1992 Сили во воздухот ТВ-филм Поп
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Голени и мали ТВ-серија
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2001 Глужд во времето ТВ-филм
2002 Заведени ТВ-серија
2003 Македонски народни приказни ТВ-серија
2003 Волци ТВ-филм
2004 Ундер ТВ-филм Иван
2006 Мост ТВ-филм Павло
2006 Стрмоглави ТВ-филм Гостин
2010 Царската е последна ТВ-филм
2010-2013 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Зоран
2013 Тврдокорни ТВ-серија Занаетџијата Ефтим
2014 До балчак ТВ-филм Машино возач
2014-2015 Приказни од животот ТВ-серија Инспекторот
2014-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2016 Дете ТВ-филм Татко
2016 Операција дијамант ТВ-серија Нараторот
2017 Исцелител ТВ-филм Саздо
2017 Фамилија Марковски ТВ-серија Доктор
2018 Сонуваат за крв и душа ТВ-филм Стојан Тодоров
2018 Ругање со Христос ТВ-филм
2019 Запирка ТВ-филм
2021 Јули ТВ-филм Метин
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2024 Црвениот поет ТВ-серија Архелог Никола Вулиќ
2024 Убиј ги прво децата ТВ-филм Инспектор

Театарски претстави

[уреди | уреди извор]
 • Крвави свадби, од Лорка,
 • Авантурите на Понг и Луси,
 • Салома, од О. Вајлд
 • Бато Кољ – Собирен центар, од Ковачевиќ, ДТС
 • Гери – Игранка на времето на Лунаса, од Б. Фил, ДТС
 • Влечко - Кумови, од Коле Ангеловски, ДТС
 • Док Портер – Злостори на срцето, од Б. Хенли, ДТС
 • Болва во уво, ДТС
 • Коприварник, ДТС
 • Керубин, ДТС
 • Ноќ спроти Водици, ДТС
 • Р, ДТС
 • Смртта на Дантон, ДТС
 • Зојкиниот стан, ДТС
 • Сказна за времето, ДТС
 • Сили во воздухот, ДТС
 • Татко, ДТС
 • Ало будење, ДТС
 • Самоубиец, ДТС
 • Лице и опачина, ДТС
 • Балконот, ДТС
 • Не сега драга, од Коле Ангеловски, ДТС
 • Бура, ДТС
 • Прости дарови, ДТС
 • Арсеник и стара тантела, ДТС
 • Ревизор, ДТС
 • Кумови, ДТС
 • Злостори на срцето, ДТС
 • Свадбата на Фигаро, ДТС
 • Јована Орлеанкa, ДТС
 • Мефисто, ДТС
 • Војцек, ДТС
 • Мачка на вжештен лимен кров, ДТС
 • Поручникот од Инишимор, ДТС
 • Ладало, ДТС
 • Птица со главата меѓу нозе, од Коле Ангеловски, ДТС
 • Така зборуваше Гертруда, ДТС

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]