Црвениот поет (серија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Црвениот поет
Напишана одСашко Насев
Режирана одНикола Поповски
УлогиАлександар Ристоски
Самоил Стојановски
Кристина Христова-Николова
Наталија Теодосиева
Петар Мирчевски
Нино Леви
Мето Јовановски
Јордан Симонов
Младен Крстевски
Борис Чоревски
Соња Михајлова
Роберт Вељановски
Јовица Михајловски
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди10
Продукција
Продуцент(и)Никола Поповски
МестоположбаБитола
Времетраење50 мин
Прикажување
Првично прикажување2023

Црвениот поетмакедонска телевизиска серија во режија на Никола Поповски, сценарио на Сашко Насев. Серијата е снимена во 2016 година за македонскиот поет Кочо Рацин.

Беше првпат емитувана во 2023 пред мал број на населението од Велес заради нејзината контроверзијата која што ја прикажуваше Бугарија како фашистичка држава во време на втората светска војна кој што според СДСМ беше против законите од договорот на добро пријателство.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Александар Ристоски Коста Солев Рацин
Самоил Стојановски Апостол Солев
Кристина Христова-Николова Марија Солева
Наталија Теодосиева Невенка Вујиќ
Петар Мирчевски Агент Мијо
Нино Леви Учителот
Мето Јовановски Свештеникот
Јордан Симонов Панко Брашиаров
Дениз Абдула Ѓорѓи
Николче Пројчевски Перица (Петре Прличко)
Пеце Ристевски Жандарн 1
Младен Крстевски Меанџија
Симона Димковска Малина
Борис Чоревски Господин Колендиќ
Соња Михајлова Госпоѓа Колендиќ
Филип Мирчевски Каплар Матиќ
Живко Борисовски Аспарух
Горан Ников Чедо
Роберт Вељановски Петровиќ
Мартин Мирчевски Коле Неделковски
Здравко Стојмиров Стеван
Огнен Дранговски Страшо
Митко Апостоловски Судијата
Јовица Михајловски Обвинителот
Владимир Ѓорѓијоски Адвокатот
Петар Горко Јосип Броз Тито
Кирил Трајковски - Максим Боби
Петар Спировски Моша Пијаде
Александар Стефановски Шабан Шабаниќ
Никола Тодороски Светозар Вукмановиќ-Темпо
Владимир Лазовски Агент Јовиќ
Предраг Павловски Драгутин Шаулер
Анастас Тановски Архелог Никола Вулиќ
Марин Бабиќ Проф. Јован Радониќ
Љупчо Тодоровски-Упа Банот Жика
Кире Ѓоревски Иследникот
Ефтим Трајчов Ѓаурски Мишо Миновски
Игор Трпчески Никола Вапцаров

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Црвениот Поет“ бојкотиран од „шарените“ од Антропол

Надворешни врски[уреди | уреди извор]