Наталија Теодосиева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Наталија Теодосиева
Роден 27 ноември 1990
Кочани
Националност Македонка
Познат по улогата во:
Врба
Втора шанса
Занимање глумица

Наталија Теодосиева (родена на 27 ноември 1990 година во Кочани) — македонска филмска, театарска и телевизиска глумица.

Животопис[уреди | уреди извор]

Наталија Теодосиева дипломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, во класата на Владимир Милчин). Има учествувано во националните театри („Макбет“ – МНТ, „Крал Иби“ – Драмски).

Филмографија[уреди | уреди извор]

Теодосиева ги остварила филмските улоги:[1]

Филмографија на глумецот Наталија Теодосиева
Год. Назив Улога
2010.-те
2013. Балканот не е мртов Харемска девојка 2
2014. Параболик Наташа
2014. Кум ТВ-серија Весна
2016. Крестниј ТВ серија Весна
2017. Исцелител Аптекарка
2018. Преспав ТВ серија Искра
2018. Индекс 669 /
2018. Љубовникот /
2018. Иднината е наша Маја
2018. Црно и бело /
2019. Втора шанса Сандра
2019. Врба Родна
2020.-те
2020. ТМ ТВ-филм Ивана
2020. 5 плус Фамилија ТВ-серија Петунија
2022. Мими ТВ-филм Мими
2022. Си беше еднаш, еден звук ТВ-филм Магде
2023. Црвениот поет ТВ-серија Невенка Вујиќ

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Natalija Teodosieva“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]