Марин Бабиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марин Бабиќ
Роден 24 октомври 1947
Белград
Починал 16 октомври 2022(2022-10-16) (возр. 74)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Солунски патрдии
Тврдокорни
Претежно ведро
Македонски народни приказни
Викенд на мртовци
Нели ти реков
Јужна патека
Бардо
Занимање глумец
Татко Бошко Бабиќ
Роднини Крсте Гермов - Шаќир - дедо

Огнен Јанески - внук

Марин Бабиќ (р. 24 октомври 1947 Белград - 16 октомври 2022 Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Биографија[уреди | уреди извор]

Марин Бабиќ во 1971 година дипломирал на Театарската Академија во Софија и истата година се вработил во Драмски Театар Скопје, каде го поминува целиот свој работен век. Учествувал во бројни и значајни улоги во бројни претстави не само во Драмскиот театар, туку и во други театри и проекти.

Запаметен е по бројните и значајни улоги не само во својата матична куќа, туку и во други театри и проекти. Позначајни улоги има во претставите: „Болен Дојчин“, „Лиза, Лиза“, „Свадба“, „Учени жени“, „Собирен центар“, „Бура“, „Вообразениот болен“, „Злостори на срцето“, “Најголемиот подвиг на витезот Сукало“, „Ивона кнегиња бургундска“, „Солунски патрдии“; „Рибарски караници“, „Косанчиќев венец бр. 7“, „Хаос зад кулиси“, „Викенд на мртовци“, „Ноќ спроти Водици“, „Зојкиниот стан“, „Смртта на Дантон“, „Стапица“, „Сказна за времето“, „Сили во воздухот“, „Самоубиец“, „Балконот“, „Не сега драга…“, „Прости дарови“, „Амадеус“, „Дедо Мраз и Феферона“, „Заводникот од западниот свет“, „Словенскиот ковчег“, „Платонов“, „Ферхад и Ширин“, „Демонот од Дебар Маало“.

Неговата актерска кариера ја одбележуваат и бројни филмски и ТВ улоги: „Бушава азбука“, „Наши години“, „Оловна бригада“, „Јад“, „Нели ти реков“, „Доротеј“, „Јужна патека“, „Тетовирани души“, „Претежно ведро“, „Училиште за кловнови“, „Збогум на 20. век“ и многу други. Во културната колективна меморија засекогаш останал неговиот Јашар бег во театарската претстава „Солунски патрдии“, но и по репликата која стана урбана фраза на многу луѓе – „Ово нема ни у Београду!“, од претставата „Викенд на мртовци“.

Повозрасните генерации сé уште со носталгија се сеќаваат на неговата култна Ноќна програма на Радио Скопје. Радио кариерата ја заокружи со популарната радио-емисија за готвење во некогашниот радио Равел. Бабиќ бил идеен творец на култната манифестација „Глумците пеат“ и на поетскиот серијал „Бебули“, каде ги имаше неговите маестрални интерпретации на современата македонска и странска поезија. Во 2023 година во негова чест повторно се враќа манифестацијата "Глумците пеат", кои ја организираа неговите ќерки Маја и Ира Бабиќ.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • „Болен Дојчин“
 • „Лиза, Лиза“
 • „Свадба“
 • „Учени жени“
 • „Собирен центар“
 • „Бура“
 • „Вообразениот болен“
 • „Злостори на срцето“
 • “најголемиот подвиг на витезот Сукало“
 • „Ивона кнегиња бургундска“
 • „Солунски патрдии“
 • „Рибарски караници“
 • „Косанчиќев венец бр. 7“
 • „Хаос зад кулиси“
 • „Викенд на мртовци“
 • „Ноќ спроти Водици“
 • „зојкиниот стан“
 • „Смртта на Дантон“
 • „Стапица“
 • „Сказна за времето“
 • „Сили во воздухот“
 • „Самоубиец“
 • „Балконот“
 • „Не сега драга...“
 • „Прости дарови“
 • „Амадеус“
 • „Дедо Мраз и Феферона“
 • „Заводникот од западниот свет“
 • „Словенскиот ковчег“
 • „Платонов“
 • „Ферхад и Ширин“
 • „Демонот од Дебармаало“
 • "Глумците пеат"

Филмографија[уреди | уреди извор]

Бабиќ има остварено бројни филмски улоги:[1]

Филмографија на глумецот Марин Бабиќ
Год. Назив Улога
1970-ти
1975 Јад ТВ-филм /
1977 Нели ти реков ТВ-филм /
1978 Сеќерна приказни ТВ-филм
1979 Наши години ТВ-серија Миле
1980-ти
1980 Оловна бригада ТВ-филм /
1981 Црвениот коњ ТВ-филм /
1981 Доротеј ТВ-филм /
1982 Јужна патека ТВ-филм Данчо
1982 Илинден ТВ-серија Кемал Ефенди
1984 Нели ти реков ТВ-филм /
1985 Јазол ТВ-филм /
1985 Бушава азбука ТВ-серија /
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Божин
1987 Претежно ведро ТВ-серија Панко Јовановски
1987 Училиште за кловнови ТВ-серија Маки
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм
1988 Викенд на мртовци ТВ-серија Свадбар
1990-ти
1990 Викенд на мртовци ТВ-филм Свадбар
1991 Македонија може ТВ-серија /
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм Генерал Тринкен
1992 Тврдокорни ТВ-серија Агата
1992 Сили во воздухот ТВ-филм /
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија
1998 Збогум на 20-тиот век ТВ-серија /
2000-ти
2003 Волци ТВ-филм
2008 Куќен совет ТВ-серија
2010-ти
2012 Бардо Краток филм Приест
2012-2016 Македонски народни приказни ТВ-серија
2020-ти
2022 Македонски народни приказни ТВ-серија
2022 Куќен притвор ТВ-серија Стево
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија
2023 Црвениот поет ТВ-серија Проф. Јован Радониќ

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Marin Babic“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

https://sdk.mk/index.php/kultura/pochina-akterot-marin-babik/