Јордан Симонов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јордан Симонов
Роден 10 септември 1966
Скопје
Националност Македонец
Занимање глумец

Јордан Симонов (10 септември 1966, Скопје) — театарски, филмски и телевизиски глумец и режисер.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Јордан Симонов дипломирал на факултетот за Драмски уметности во Скопје, отсек: глумец, во класата на проф. Димитрие Рули Османли, во 1992 година, а во 2015 г завршил постдипломски студии на Факултетот за Драмски уметности во Скопје, отсек: театарска режија, во класата на проф. Слободан Унковски. Има снимено голем број радио-драми, надсинхронизација на ТВ серии и филмови, Acting couch во филмовите Балканот не е мртов и Трето полувреме.

Јордан Симонов во претставата „Мој термин“

Театарски остварувања[уреди | уреди извор]

 • 1989 Медеја Вито Тауфер Драмски Театар
 • 1991 Надвор од умот Васил Христов МНТ - 25-Мај
 • 1992 Окото на мајката Владе Цветановски МКЦ
 • 1992 Троил и Кресида Златко Славенски МНТ
 • 1992 Спиро Пирчев - Царо Златко Славенски МКЦ
 • 1993 Евангелие по Јуда Горан Тренчовски НТ Антон Панов Струмица
 • 1994 Црно писмо Владе Цветановски МКЦ - Охридско лето
 • 1994 Приказна од дивиот запад Димитар Христов Театар за деца и младинци
 • 1995 Буре Барут Сашо Миленковски МНТ
 • 1995 Сонот предизвикан од летот на пчелата околу една калинка, секунда пред будење, Златко Славенски, Горан Тренчовски, Александра Ковачевиќ, МКЦ
 • 1995 Кројач за дами Димитрие Османли МНТ
 • 1996 Глембаеви Љубиша Георгиевски МНТ
 • 1996 Лаж и паралаж Егон Савин МНТ
 • 1996 Вишнова градина Љубиша Георгиевски МНТ
 • 1996 Роденден Васил Христов МНТ
 • 1997 Обѕрни се во гнев Васил Христов МНТ
 • 1997 Гленгери Глен Роуз Васил Христов Независна
 • 1997 Носорог Љубиша Георгиевски МНТ
 • 1997 Хамлет Машина Кристијан Ристевски МНТ – Скопско лето
 • 1997 Демони Владимир Милчин МНТ
 • 1998 Шопинг и Факинг Срѓан Јанаќиевиќ МНТ
 • 1998 Црнила Вилоета Џолева МКЦ
 • 1999 Немушт јазик Бранко Ставрев МНТ
 • 1999 1999 Експеримент Синиша Ефтимов МКЦ
 • 1999 Будење на пролетта Златко Славенски МНТ
 • 2000 Плеј Шекспир Љубиша Георгиевски МНТ
 • 2000 Гроф Миливој Димитрие Османли МНТ
 • 2000 Македонски Фауст Сашо Миленковски МКЦ
 • 2000 Окото на ѓаволот Југослав Петровски МКЦ
 • 2000 Професионалци Синиша Ефтимов МКЦ
 • 2001 Пер Гинт Златко Славенски МНТ
 • 2002 Павињони Срѓан Јанаќиевиќ МНТ
 • 2003 Папокот на светот Златко Славенски МНТ
 • 2003 Белите коњи Виолета Џолева МНТ
 • 2003 Ослободување на Скопје Срѓан Јанаќиевиќ МНТ
 • 2003 Жена ми се вика Борис Коле Ангеловски Независна
 • 2004 Сцени од животот Филип Лемоан МНТ
 • 2005 Црнила 005 Слободан Унковски МНТ
 • 2006 Ревизор Владимир Милчин МНТ
 • 2007 Болва во уво Бранко Ставрев МНТ
 • 2007 Сомнително лице Синиша Ефтимов МНТ
 • 2007 Кралот Иби Бојан Трифуновски МНТ
 • 2008 Дракула Срѓан Јанаќиевиќ МНТ
 • 2008 Мара Сад Васил Христов МНТ
 • 2009 Троил и Кресида Љубиша Ристиќ МНТ
 • 2010 Така било пишано Синиша Ефтимов МНТ
 • 2012 Изгубени Германци Слободан Унковски МНТ
 • 2013 Вечна куќа Дејан Пројковски МНТ
 • 2013 Подемот и падот на кабарето Владимир Милчин МНТ
 • 2014 Аферата Елсинор Љубиша Георгиевски МНТ
 • 2015 Мајсторот и Маргарита Иван Поповски МНТ
 • 2017 Дух Срѓан Јанаќиевиќ МНТ
 • 2019 Мој термин Синиша Ефтимов МНТ
 • 2019 Бесачи Јавор Грдев МНТ
 • 2022 Лагата Бесфорт Идризи МНТ

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1989 Бумбари ТВ серија
1991 Стрес или погрешна нота ТВ-филм
1994 Еурека ТВ-серија Хорист 3
1994 Прекалени ТВ-серија
1994 Сон предизвикан од летот на калинка, пред да се разбуди ТВ-филм
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Муцка
1995 Ангели на отпад ТВ-филм
2001 Прашина ТВ-филм Јорго
2002 Наше маало ТВ-серија
2006 Мост ТВ филм Пројо
2007 Превтрено ТВ-филм
2007 Сенки ТВ-филм Панче
2009 На изгрејсонце ТВ-филм
2010 Некои други приказни ТВ-серија Директор
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм Мирса
2011 Синот ТВ-филм Таткото
2011 Violent youth Марко ТВ-филм
2012 Скопје ремикс ТВ-филм глас
2012 Балканот не е мртов ТВ-филм Расим
2012 Минатото лето на Балканот ТВ-серија
2012 Трето полувреме ТВ-филм Капетанот
2013 Изгубени Германци ТВ-филм Адолф
2014 До балчак ТВ-филм Веле
2015 Пепи и Муто ТВ-филм Васил
2016 Елена Дина Дума ТВ-филм Давид
2016 Црно-Бело ТВ-филм
2016 Преспав ТВ-серија Видул
2017 Фамилија Марковски ТВ-серија др. Воислав
2017 Инсајдер ТВ-серија Тихомир
2017 Исцелител ТВ-филм Иван
2018 Еј ТВ-филм Кепо
2020 Хомо ТВ-филм Адвокат
2021 Проблем на Тина ТВ-филм Гинеколог
2022-2023 Дајте музика ТВ-серија Крсте
2024 Црвениот поет ТВ-серија Панко Брашиаров

Режисерски остварувања[уреди | уреди извор]

 • 2015 Тероризам Олег и Владимир Пресњакови
 • 2017 Кец на десетка (заедно со Драган Спасов) Митко Бојаџиски
 • 2018 Црнила ремикс Коле Чашуле

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Профил на МНТ“. Архивирано од изворникот на 2019-12-23. Посетено на 2019-11-22.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]