Соња Михајлова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соња Михајлова
Роден 14 октомври 1958
Битола
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Трговецот од Солун
Девојките на Марко
Бушава азбука
Звездите на 42
До Балчак
Кајмак
Тврдокорни
Занимање глумица

Соња Михајлова (р. 14 октомври 1958 во Битола) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Во 1983 година дипломира на Факултет за драмски уметности - Скопје на отсекот за актерска игра во класата на проф. Љубиша Георгиевски, и истата година се вработува во Народен театар - Битола каде останува сè до нејзиното пензионирање во 2022 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Михајлова ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1972 Табакерата ТВ-филм Девојчето
1982 Јужна патека ТВ-филм
1985 Бушава азбука ТВ-серија
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм Пејачка
1987 Девојките на Марко ТВ-серија Милка
1987 Ѕвездите од 42-та ТВ-филм
1989 Еурека ТВ-серија Марта
1994 Прекалени ТВ-серија Митра Миладинова
2000 Северо источно од југозапад ТВ-филм Професорката
2000 Што сонува кучето ТВ-филм Пензионерката
2007 Сенки ТВ-филм Комшивка
2008 Збогум Румелија ТВ-серија Селанка
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013 Тврдокорни ТВ-серија Марија
2014 До балчак ТВ-филм Перачката
2015 Лимоната ТВ-филм Нимет
2015-2016 Големото прогонство во Кавкасија ТВ-серија
2016 Обожение ТВ-филм Продавачката
2022 Кајмак ТВ-филм Благица
2024 Црвениот поет ТВ-серија Госпоѓа Колендиќ

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда за млад актер на фестивалот "Војдан Чернодрински" Прилеп[2]
  • Награда „Ристо Шишков“ за улогата на Петра фон Кант[2]
  • Награда за најдобро актерско остварување Војдан Чернодрински, ликот на Сандра Заум во претставата „Магна карта“[2]
  • Награда за најдобро актерско остварување на фестивалот „Војдан Чернодрински“ - Прилеп Цвета, во претставата „Балканот не е мртов“[се бара извор]
  • Награда за најдобра женска епизодна улога на фестивалот Војдан Чернодрински Мирса во претставата „Бегалка“[2]
  • Награда Златна маска за најдобра женска улога на фестивало Охридско лето, за улогата на Голде во претставата „Свирач на покривот“[2]
  • Награда за најдобра женска улога на 17. Фестивал на античка драма „Стоби“ за улогата на Цезар во претставата „Јулиј Цезар“[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sonja Mihajlova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 „Прво лице анфас – Соња Михајлова, актерка: Се чуваме будни со мојот точак; Животот е едноставен, но ние го комплицираме“. ЕСПРЕСО. 8 август 2022. Посетено на 10 октомври 2023.
  3. „Со „Аве" публиката ја поздрави наградената актерка Соња Михајлова во Стоби“. АПЛА.МК. 30 јули 2018. Посетено на 10 октомври 2023.