Јужна патека (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Јужна патека“
120
Плакат за филмот
РежисерСтево Црвенковски
СценаристСтево Црвенковски
Гојко Шкариќ
НастапуваатКоле Ангеловски
Неда Арнериќ
Петар Арсовски
Александар Берчек
Маја Оџаклиевска
Милица Стојанова
МузикаЉупчо Константинов
МонтажаЧемчев Вангел - Лаки
ДистрибутерВардар филм
Премиера1982
Времетраење108 мин
ДржаваМакедонија Македонија
ЈазикМакедонски

Јужна патека е македонски филм од 1982 година, во режија на Стево Црвенковски, кој е и автор на сценариото, заедно со Гојко Шкариќ. Главните улоги ги толкуваат: Коле Ангеловски, Неда Арнериќ, Петар Арсовски, Александар Берчек, Маја Оџаклиевска и Милица Стојанова.

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во домот, во кој постојано се слушаат расправиите на мајката Неда и нејзината ќерка, се очекува пристигнувањето на синот Ѓорѓи, по завршувањето на постдипломските студии во друг град. Мајката, која нема големи приходи, принудена е да ја изнајмува едната соба од куќата на потстанари. Веднаш по пристигнувањето во домот, Ѓорѓи се соочува со новата потстанарка. На негово големо изненадување, тоа е Ана, неговата поранешна девојка. Не можејќи да се снајде во неочекуваната ситуација, Ѓорѓи веднаш оди кај својот другар Данчо. Ја наоѓа само неговата сопруга, која го известува дека нивниот брак се распаѓа...[1]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Јужна патека на МИФЦ.
  1. Кинотека на македонија (пристапено на 2.10.2018)