Петре Арсовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Петар Арсовски)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петар Арсовски
Роден 12 јуни 1945
Мокрени, Велешко
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Среќна Нова ’49
Истрел
Занимање глумец

Петар Арсовски (р. 12 јуни 1945 во Мокрени, Велешко) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Животопис[уреди | уреди извор]

Петар Арсовски дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

Првата улога Петре Арсовски ја остварува во 1968 година во претставата „Венецијански близнаци“ во улога Првиот полицаец, чија премиера била одржана на 12 декември 1968 година. Во текот на својата театарска кариера, учествувал во глумење на 52 ликови на сцената на МНТ, како и 15 ликови на други сцени од други театри.

За првпат на филм се појавил во играниот филм „Македонскиот дел од пеколот“ во 1971 година. Во 1974 година се вработил во Македонскиот народен театар каде се пензионирал во 2009 година. И покрај пензионирањето, Арсовски продолжил со играњето во претстави и филмови.

Во 2018 година по повод 50 години од својата актерска кариера, Арсовски направил изложба во фоајето на Македонскиот народен театар[1]. Добитник е на повеќе награди и признанија.

Живее и работи во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Изложба за 50 години актерска кариера на Петре Арсовски“. kurir.mk. 18 декември 2018.
  2. „Почна снимањето на „Ефектот на среќа" на Борјан Зафировски“. Нова Македонија. 27 октомври 2017.[мртва врска]
  3. „Петар Арсовски после премиерата на Сенките над Балканот во Битола“. Тера телевизија. 27 септември 2017. Архивирано од изворникот на 2018-02-22.
  4. Доделување на наградата 11 Октомври на семрежното место на Собранието на Република Македонија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]