Список на македонски филмови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonia film clapperboard.svg
Македонски филм
Листа на филмови
Македонски филмови
понудени за Оскар

Ова е листа на македонски филмови подредени по хронолошки и азбучен редослед.[1]

Хронологија[уреди | уреди извор]

Ерата на браќата Манаки[уреди | уреди извор]

1905[уреди | уреди извор]

1908[уреди | уреди извор]

1911[уреди | уреди извор]

1912[уреди | уреди извор]

Во рамки на Југословенската кинематографија[уреди | уреди извор]

1952[уреди | уреди извор]

1955[уреди | уреди извор]

1957[уреди | уреди извор]

1958[уреди | уреди извор]

1959[уреди | уреди извор]

1960[уреди | уреди извор]

1961[уреди | уреди извор]

1964[уреди | уреди извор]

1965[уреди | уреди извор]

1966[уреди | уреди извор]

1967[уреди | уреди извор]

1968[уреди | уреди извор]

1969[уреди | уреди извор]

1970[уреди | уреди извор]

1971[уреди | уреди извор]

1972[уреди | уреди извор]

1973[уреди | уреди извор]

1975[уреди | уреди извор]

1976[уреди | уреди извор]

1977[уреди | уреди извор]

1979[уреди | уреди извор]

1980[уреди | уреди извор]

1981[уреди | уреди извор]

1982[уреди | уреди извор]

1984[уреди | уреди извор]

1985[уреди | уреди извор]

1986[уреди | уреди извор]

1987[уреди | уреди извор]

1988[уреди | уреди извор]

1991[уреди | уреди извор]

Независна македонска кинематографија[уреди | уреди извор]

1993[уреди | уреди извор]

1994[уреди | уреди извор]

1995[уреди | уреди извор]

1996[уреди | уреди извор]

1997[уреди | уреди извор]

1998[уреди | уреди извор]

2001[уреди | уреди извор]

2003[уреди | уреди извор]

2004[уреди | уреди извор]

2005[уреди | уреди извор]

2006[уреди | уреди извор]

2007[уреди | уреди извор]

2009[уреди | уреди извор]

2010[уреди | уреди извор]

2011[уреди | уреди извор]

2012[уреди | уреди извор]

2013[уреди | уреди извор]

2014[уреди | уреди извор]

2015

2016

2017

2018

2019

Азбучен каталог [20][уреди | уреди извор]


Азбучник A Б В Г Д Ѓ Е Ж З Ѕ И Ј К Л Љ М Н Њ О П Р С Т Ќ У Ф Х Ц Ч Џ Ш

A[уреди | уреди извор]

Б[уреди | уреди извор]

В[уреди | уреди извор]

Г[уреди | уреди извор]

Д[уреди | уреди извор]

Е[уреди | уреди извор]

Ж[уреди | уреди извор]

З[уреди | уреди извор]

И[уреди | уреди извор]

Ј[уреди | уреди извор]

К[уреди | уреди извор]

Л[уреди | уреди извор]

М[уреди | уреди извор]

Н[уреди | уреди извор]

О[уреди | уреди извор]

П[уреди | уреди извор]

Р[уреди | уреди извор]

С[уреди | уреди извор]

Т[уреди | уреди извор]

У[уреди | уреди извор]

Ф[уреди | уреди извор]

Х[уреди | уреди извор]

Ц[уреди | уреди извор]

Џ[уреди | уреди извор]

Белешки[уреди | уреди извор]

 1. Насловите на филмовите и годината на нивните премиери се преземени од страницата на Македонскиот Информациски Филмски Центар, конкретно од тамошната секција посветена на историскиот развиток на македонскиот филм.
 2. Првата филмска снимка на Балканот.
 3. Мис Стон е првиот македонски игран филм во боја и тоталскоп техника.
 4. Се работи за првата копродукција во Македонија и тоа во производство на „Вардар филм“ и „Хеспериа Филм” од Рим.
 5. Мирно лето е прва македонска филмска комедија, а и прв игран филм реализиран од македонски режисер - Димитрие Османли.
 6. Ембрио No. М e првиот македонски цртан филм.
 7. Единствениот македонски филм што има добиено номинација за Оскар.
 8. http://www.popularno.mk/2016/09/10/%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D1%88%D0%B5%D1%80/
 9. http://kurir.mk/makedonija/kultura/svetska-premiera-na-makedonskiot-film-zlatna-petorka/
 10. http://www.telma.mk/vesti/premiera-na-noviot-makedonski-film-dzhgan
 11. http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=04AF74360E943A468E9611B505114BAB
 12. https://www.mkd.mk/kultura/teatar-i-film/makedonskiot-film-iscelitel-na-rezhiserot-gjorche-stavreski-e-selektiran-na
 13. https://www.slobodnaevropa.mk/a/29174949.html
 14. На 30 август светска премиера на филмот „Ругање со Христос“ на фестивалот во Монтреал“, „МКД.мк“. (на mk)
 15. 15,0 15,1 „Со „Господ постои, името ѝ е Петрунија“ на „Берлинале““. Нова Македонија. конс. 21.01.2019. 
 16. „Македонска премиера на „Врба“ на Милчо Манчевски“. Радио Слободна Европа. 30.10.2019. конс. 02.11.2019. 
 17. „ВТОРА ШАНСА“. Cineplexx. 30.05.2019. конс. 02.11.2019. 
 18. „„Ефектот на среќа“ ќе го отвори „Синедејс“ на 7 ноември“. Макфакс. 
 19. 19,0 19,1 „ПРВИОТ ДОЛГОМЕТРАЖЕН ФИЛМ НА ИЛИЈА ПИПЕРКОСКИ, „ДЕДО И ВНУК“ ОД УТРЕ ИГРА ВО МИЛЕНИУМ“. Сакам да кажам. 11.12.2019. конс. 12.12.2019. 
 20. Вклучени се и филмовите кои се сѐ уште во изработка (до 2008 година).
 21. „„Година на мајмунот“ за отворање на Скопскиот филмски фестивал“. Радио Слободна Европа. 18.4.2018. конс. 22.4.2018. 
 22. http://kurir.mk/makedonija/kultura/svetska-premiera-na-makedonskiot-film-zlatna-petorka/
 23. „Македонскиот филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран на филмскиот фестивал во Солун“. МКД. 
 24. „Филмот „Јавачи на коњи“ носи приказна за тројца бездомници и нивните мечти“. МКД. конс. 04.01.2018. 
 25. http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=04AF74360E943A468E9611B505114BAB
 26. http://www.popularno.mk/2016/09/10/%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B1%D0%BE%D0%B4%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%BA%D0%BE%D0%BF%D1%98%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B5-%D1%88%D0%B5%D1%80/
 27. Всушност, се работи за хипотетичен филм што би требало да претставува комбинација на трите наредни; за поопширно, види ја статијата.
 28. „Заврши снимањето на македонскиот дел на филмот „Сведок“ на режисерот Митко Панов“. Кајгана. 
 29. Оригиналниот назив на филмот е Gypsy Magic; овде е употребена неговата кирилизирана варијанта само заради полесна каталогизација (види го постерот на филмот).
 30. http://www.telma.mk/vesti/premiera-na-noviot-makedonski-film-dzhgan

Надворешни врски[уреди | уреди извор]