Прејди на содржината

Џган

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Џган“
РежисерВардан Тозија
СценаристВардан Тозија
Главни улогиНикола Ристановски
Мартин Ѓоргоски
Дениз Абдула
Љупчо Тодоровски-Упа
Сара Климоска
Горан Стојановски
Ѓорѓи Тодоровски
Марија Кондовска
Ристо Бурзаденов
Саша Чиникиќ
Мартин Живковски
Премиера2016
Времетраење100 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Џган - македонски филм, во режија на Вардан Тозија, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Мартин Ѓоргоски, Дениз Абдула, Никола Ристановски, Љупчо Тодоровски-Упа, Сара Климоска, Горан Стојановски, Ристо Бурзаденов, Ѓорѓи Тодоровски, Марија Кондовска, Андон Јовановски, Саша Чиникиќ и Мартин Живковски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Мартин Ѓоргоски Филип
Дениз Абдула Петар
Никола Ристановски Горан
Љупчо Тодоровски-Упа Инспектор Ристо
Горан Стојановски Менаџерот
Мартин Живковски Оги
Ристо Буразденов Бурак
Сара Климоска
Ѓорѓи Тодоровски Социјален работник
Борис Дамовски
Марија Кондовска Магдалена
Игор Стојчевски Тони зенга
Тамер Ибрахим Возач на автобус
Предраг Павловски Таткото на Јана
Адем Караѓа Милош
Владимир Тулиев Ноќен чувар
Андон Јовановски Полицаец
Ирена Ристиќ Главна новинарка
Никола Колев Дете затвореник
Наџи Шабан Вратарот

Техничка екипа[уреди | уреди извор]

Во реализацијата на филмот учествувале:[1]

Учество на фестивали[уреди | уреди извор]

На 16 ноември 2016 година, филмот бил прикажан на фестивалот „Exground filmfest“ во Висбаден, во натпреварувачката селекција.[2]

Содржина[уреди | уреди извор]

Критички осврт кон филмот[уреди | уреди извор]

Ѓорѓи Јаневски го оценува филмот како „преполн со сурова енергија и адреналин од кои режисерот често не успева да се дистанцира. Покажува виртуозност во изведувањето на сцените со акција и насилство, но почнува премногу да ужива во нив градејќи климакс и онаму каде што е потребна драматуршка издишка. На моменти филмот е обременет со прекумерна експликација на очигледното, која продуцира иритирачки општи места кои го заробуваат демократскиот простор за слободна интерпретација и рефлексија.“[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ѓорѓи Јаневски, „Џган“, Економија и бизнис, број 215, мај 2016, стр. 104-105.
  2. И. К. И., „Џган на фестивал во Висбаден, Македонија годинава со пет играни филма“, Дневник, година XX, број 6224, петок, 25 ноември 2016, стр. 21.