Андон Јовановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андон Јовановски
Роден 9 март 1957
Прилеп
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Авантурите на Итар Пејо
Солунски патрдии
Ах, љубов моја
Последниот фалцер.
Занимање глумец

Андон Јовановски (р. 9 март 1957 во Прилеп) — македонски, театарски и филмски глумец. Од 1982 година работи во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Јовановски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1985. Трговецот од Солун ТВ-филм
1986. Солунски патрдии ТВ-серија Тапанџијата
1992. Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија
1993. Бог да ги убие шпионите ТВ-филм
1994. Прекалени ТВ-серија
2001. Прашина ТВ-филм
2003. Последниот фалцер ТВ-филм Пишувач на плакати
2003. Лото, лото ТВ-серија
2006. Тајната книга ТВ-филм Сопственикот
2007. Збогум Румелија ТВ-серија
2012-2014. Тврдокорни ТВ-серија
2013. Старо купуем ТВ-филм
2013-2014. Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Попот
2014. Македонски народни приказни ТВ-серија
2014. Приказни од животот ТВ-серија Кирил
2015. Три во едно ТВ-филм
2016. Џган ТВ-филм Полицаец 2
2017. Вистински приказни ТВ-серија
2017. Ах, љубов моја ТВ-серија Рецепционерот
2022-2023. Балканска приспивна песна ТВ-серија
2022-2023. Бистра вода ТВ-серија

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

  • Антица
  • Солунски патрдии
  • Многу врева за ништо
  • Три во едно
  • Лажговци
  • Од кол на кол
  • Три варијации на една тема
  • Глембаеви

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Andon Jovanovski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.