Прејди на содржината

Андон Јовановски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Андон Јовановски
Роден 8 март 1957(1957-03-08)(67 г.)
Прилеп, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Авантурите на Итар Пејо
Солунски патрдии
Ах, љубов моја
Последниот фалцер.
Занимање глумец

Андон Јовановски (р. 8 март 1957 во Прилеп) — македонски, театарски и филмски глумец. Од 1982 година, тој почнал да работи во Народен театар „Војдан Чернодрински“ во Прилеп, и работел сè до неговото пензионирање во 2023 година.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Јовановски има остварено бројни филмски улоги:[1]

Година Филм Улога
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм
1986 Солунски патрдии ТВ-серија Тапанџијата
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија
1993 Бог да ги убие шпионите ТВ-филм Стојче
1994 Прекалени ТВ-серија
2001 Прашина ТВ-филм Овчар
2003 Последниот фалцер ТВ-филм Пишувач на плакати
2003 Лото, лото ТВ-серија
2006 Тајната книга ТВ-филм Сопственикот
2007 Збогум Румелија ТВ-серија
2012-2014 Тврдокорни ТВ-серија Првиот сејмен
2013 Старо купуем ТВ-филм
2013-2014 Авантурите на Итар Пејо ТВ-серија Попот
2014 Македонски народни приказни ТВ-серија
2014 Приказни од животот ТВ-серија Кирил
2015 Три во едно ТВ-филм
2016 Џган ТВ-филм Полицаец 2
2017 Ах, љубов моја ТВ-серија Рецепционерот

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Антица
 • Солунски патрдии
 • Многу врева за ништо
 • Три во едно
 • Лажговци
 • Од кол на кол
 • Три варијации на една тема
 • Глембаеви
 • Хамлет

Награди[уреди | уреди извор]

 • Награда за машка епизодна улога „Димче Трајковски“ за улогата на ликот Бредшнајдер во претставата „Швејк во Втората светска војна“ на театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп (2014).

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Andon Jovanovski“. IMDb. Посетено на 25 јануари 2023.