Прејди на содржината

Чудовиштата во нашиот град

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чудовиштата во нашиот град
Напишана одРусомир Богдановски
Режирана одКоле Ангеловски
УлогиГоце Тодоровски
Владимир Ангеловски-Дади
Ѓокица Лукаревски
Марија Кондовска
Магдалена Ризова-Черних
Лазе Манасковски
Димче Мешковски
Благоја Спиркоски-Џумерко
Љупчо Бојковски
Катерина Крстева
Ѓорѓи Колозов
Игор Џамбазов
Дубравка Киселички
Петар Мирчевски
Музика наИгор Џамбазов
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди6
Производство
Продуцент(и)Коле Ангеловски
Прикажување
Првична мрежаМакедонската Телевизија
Првично прикажување1992

Чудовиштата во нашиот градмакедонска телевизиска серија од 1992 година во режија на Коле Ангеловски, а сценарио на Русомир Богдановски, во продукција на Македонската Телевизија.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Гоце Тодоровски Борила
Владимир Ангеловски-Дади Гази
Ѓокица Лукаревски Ларис
Марија Кондовска Роги
Магдалена Ризова-Черних Зевас
Лазе Манасковски Варау
Димче Мешковски Анфа
Благоја Спиркоски-Џумерко Ван Варау
Љупчо Бојковски Бан Барау
Катерина Крстева Баба Рога
Слободан Степановски Крале Орле
Марија Новак
Душица Стојановска
Диме Илиев Полицаец
Дубравка Киселички Јана
Игор Џамбазов Јанкула
Ѓорѓи Колозов Џинот Карузо
Петар Мирчевски Џуџе Акира
Илко Стефановски Џинот Карузо
Горан Илиќ Џинот Карузо
Беќир Нуредини
Горан Јовановски Џуџе
Ана Лавајкова
Менде Марковски
Методија Марковски
Јасна Мешкова
Андон Јовановски
Ѓорѓи Тодоровски
Трајче Иваноски
Весела Моловска