Димче Мешковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 31 октомври 1945
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Хихирику
Викенд на мртовци
Македонски народни приказни
Занимање глумец
Деца Наташа Мешковска

Димче Мешковски (роден на 31 октомври 1945 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и хуморист.

Биографија[уреди | уреди извор]

Мешковски е роден е на 31 октомври 1945 година во Скопје[1]. Актер е во „Драмскиот театар“ во Скопје.Остварил улоги во многу театарски престави („Диво месо“, „Солунски патрдии“, „Хамлет од Долно Гаштани“), телевизиски серии („Македонски народни приказни“), радио-драми и хумористични серии („Хихирику“) и играни филмови („Викенд на мртовци“). Својот глас го позајмувал и при натсинхронизацијата на цртани филмови (Гаргамел во „Штрумфови“), а познат е и по улогата на Дедо Мраз во новогодишните претстави за деца. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и наградата „Војдан Чернодрински“ за животно дело[2]. Тој е татко на познатата македонска пливачка, Наташа Мешковска.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]