Димче Мешковски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димче Мешковски
Димче Мешковски 1.jpg
Роден 31 октомври 1945
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Хихирику
Викенд на мртовци
Македонски народни приказни
Занимање глумец
Деца Наташа Мешковска

Димче Мешковски (роден на 31 октомври 1945 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец и хуморист.

Животопис[уреди | уреди извор]

Мешковски е роден е на 31 октомври 1945 година во Скопје[1]. Глумец е во „Драмскиот театар“ во Скопје.Остварил улоги во многу театарски престави („Диво месо“, „Солунски патрдии“, „Хамлет од Долно Гаштани“), телевизиски серии („Македонски народни приказни“), радио-драми и хумористични серии („Хихирику“) и играни филмови („Викенд на мртовци“). Својот глас го позајмувал и при натсинхронизацијата на цртани филмови (Гаргамел во „Штрумпфови“), а познат е и по улогата на Дедо Мраз во новогодишните претстави за деца. Добитник е на повеќе награди, меѓу кои и наградата „Војдан Чернодрински“ за животно дело[2]. Тој е татко на познатата македонска пливачка, Наташа Мешковска.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Димче Мешковски
Год. Назив Улога
1970.-те
1973. ТВ ребус ТВ мини серија /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм Никола Петров Русински
1975 1976. Патот кон иднината ТВ серија /
1977. Итар Пејо ТВ серија /
1977. Големата соба ТВ филм /
1977. Дождовито сонце ТВ филм /
1979. Наши години ТВ серија Јане
1979. Жена од малтер ТВ филм /
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм /
1981. Булки крај шините ТВ серија /
1982. Црвено, жолто, зелено ТВ серија /
1982. Илинден ТВ серија /
1983. Виновник Краток филм /
1984. Хихирику ТВ филм /
1984. Диво месо ТВ филм Сивиќ
1985. На наш начин ТВ серија /
1986. Солунски патрдии ТВ серија Секула
1986-1990. Македонски народни приказни ТВ-серија /
1987. Училиште за кловнови ТВ серија /
1987. Театарче Лево Ќоше ТВ серија /
1988. Чук Чук Стојанче ТВ-серија
1988. Викенд на мртовци Тасе Стопарески
1990.-те
1990. Трст виа Скопје ТВ серија Инспекторот
1990. Викенд на мртовци ТВ серија Тасе Стопарески
1991. Македонија може ТВ серија /
1991. Болва в’уво ТВ филм /
1990 1994. Македонски народни приказни ТВ серија /
1992. Чудовишта во нашиот град ТВ серија /
1993. Црно бело во боја ТВ-филм /
1995. Во светот на бајките ТВ серија /
1995-2000. Македонски народни приказни ТВ-серија /
1997. Калигула ТВ филм /
1999. Хихирику ТВ филм /
2000.-те
1996-2000. Во светот на бајките ТВ-серија
2000. Големи и мали ТВ серија Судијата
2000. Глас Кратки филм /
2000 2001. Погрешно време ТВ серија Мешко / Полицаец
2000-2003. Македонски народни приказни ТВ-серија /
2001. Агенција осамени срца ТВ серија /
1995 2003. Македонски народни приказни ТВ серија /
2004. Хихирику ТВ филм /
2008-2009. Народни Приказни ТВ-серија
2009. Балкан Бенд ТВ серија Маца
2010.-те
2009-2012. Хихирику ТВ-серија /
2010-2011. Македонски народни приказни ТВ серија /
2011-2012. Македонски стари приказни ТВ серија /
2011-2013. Македонски народни приказни ТВ-серија /
2012. Трето полувреме Хоусе Оwнер
2012-2015. Хихирику