Душица Стојановска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Душица Стојановска
Душица Стојановска.jpg
Роден 1 ноември 1957
Занимање глумица

Душица Стојановска (1 ноември 1957) — македонски театарскa, филмскa и телевизискa глумица. Димпломирала на Факултетот за драмски уметности во Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“, во 1980 година во класата на Проф. Тодорка Кондова-Зафировска. Од 1980 до 1985 година работеа како глумец во Народниот театар – Куманово. Од 1986 година се вработила во Драмски театар - Скопје. Добитник е на наградата „Војдан Чернодрински“ во 1985 година и наградата за млад и надежен глумец од Вечер.

Театарски претстави[уреди | уреди извор]

 • Змија
 • Пасквелија
 • Разбуди се Кате
 • Хај – Фај
 • Гама зраци
 • Мојот татко социјалистички кулак
 • Викенд на мртовци
 • Свадба
 • Стапица
 • Не сега драга
 • Солунски патрдии
 • Заводникот од западниот свет
 • Хамлет од Долногаштани
 • Дон Жуан
 • Ладало
 • Македонски рулет
 • Живот во тесни чевли

Детски претстави[уреди | уреди извор]

 • Шегите на прасињата
 • Соновија
 • Волшебното цвеќе
 • Крале Марко и Феферона
 • Господарот на шумите
 • Свињарот и принцезата
 • Солта поскапа од злато
 • Капетанот Џон Пиплфокс

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1979 Наши години ТВ-серија Ленче
1980 Двојка ТВ-филм
1982 Јужна патека ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија Јана
1990 До-Ре-Ми ТВ-серија
1991 Македонија може ТВ-филм
1992 Тврдокорни ТВ-серија
1992-1994 Македонски народни приказни ТВ-серија
1992 Еурека ТВ-серија
1997 Во светот на бајките ТВ-серија
1999 Каца ТВ-филм Шанкерка
2000 Македонски народни приказни ТВ-серија
2000 Големи и мали ТВ-серија Продавачката на сладолет
2000 Погрешно време ТВ-серија Маца
2004 Големата вода ТВ-филм Готвачка 2
2010 Мајки ТВ-филм Жената
2011 Панкот не е мртов ТВ-филм Комшивката
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Ружа
2012 Бардо ТВ-филм
2014-2015 Македонски народни приказни ТВ-серија
2015 Незрели цреши ТВ-филм Тетка
2015 Цимери ТВ-серија
2016 Преспав ТВ-серија Гостинка
2016 Среќа во вреќа ТВ-серија Севда
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија
2018 Ругање со Христос ТВ-филм Подвиг жени
2019-2020 Македонски народни приказни ТВ-серија
2021-2022 Дајте музика ТВ-серија Секретарка