ДО РЕ МИ

Од Википедија — слободната енциклопедија
ДО РЕ МИ
Напишана одЗоран Крстевски
Режирана одДушан Наумовски
УлогиНаталија Куновска
Павел Максимовски
Ранета Софрониевска
Васко Буралиев
Влатко Лазаревски
Милица Стојанова
Ѓокица Лукаревски
Благоја Чоревски
Кирил Андоновски
Ненад Стојановски
Стојна Костовска
Чедо Камџијаш
Петре Прличко
Тодор Николовски
Силвија Стојановска
Музика наАлександар Џамбазов
Земја на потеклоМакедонија Македонија
Првичен јазикмакедонски
Бр. на сезони1
Бр. на епизоди8
Продукција
Продуцент(и)Костадин Китановски
Прикажување
Првична мрежаТелевизија Скопје
Првично прикажување1990 - 1991

ДО РЕ МИ - македонска телевизиска серија во режија на Душан Наумовски, а сценарио на Зоран Крстевски, во продукција на Телевизија Скопје.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Наталија Куновска Мими
Павел Максимовски Воки
Ранета Софрониевска Мариче
Васко Буралиев Пепи
Марко Петрушевски Симе
Влатко Лазаревски Диме
Борче Палчевски Климе
Андреја Трајковски Аце
Бранко Поповски Фриц
Ѓокица Лукаревски Тасе
Благоја Чоревски Васе
Кирил Андоновски Претседател
Милица Стојанова Бабата
Ненад Стојановски Уметникот
Силвија Стојановска Мајката на Воки
Чедо Камџијаш Полицаец Добре
Стојна Костовска Комшиката
Ненад Милосављевиќ Молерот
Петре Прличко Дедо Коле
Димитар Зози Комшијата
Тодор Николовски Томислав
Илија Џувалековски Дедото
Димитар Костов Бездомникот
Мирче Доневски Режисерот
Гоце Влахов Сценаристот
Трајче Ѓоргиев
Александар Шехтански Помошник режисер
Кире Печијаревски Моторџијата
Томе Витанов Продуцент
Душица Стојановска Секретарка
Лазе Манасковски
Снежана Киселичка Соседка 1
Ангелина Иванова Соседка 2
Киро Попов Човек од општината
Елена Трајковска Девојчето

Надворешни врски[уреди | уреди извор]