Димитар Зози

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Димитар Зози
Dimitar zozi.jpg
Роден 1952
Битола
Починал 26 септември 2010
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Македонски дел од пеколот
Смилевскиот конгрес
Тајната книга
Занимање глумец

Димитар Зози (роден на 1952 во Битола - починал на 26 септември 2010 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Во 1976 година Димитар Зози ја завршил Високата музичка школа на отсек за драмски глумци и во 1977 година се вработил во Драмски театар во Скопје, каде на самиот почеток се пројавува во остварувања наменети за деца, толкувајќи во неколку од нив главни улоги. Меѓу најдобрите негови остварувања била улогата во монодрамата „Дневникот на лудиот“ и за својата креативност тој бил награден со Републичката награда на аматерските драмски смотри[2]. Починал во Скопје на 26 септември 2010 година[2].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Димитар Зози
Год. Назив Улога
1970.-те
1971. Македонски дел од пеколот /
1973. Смилевскиот конгрес ТВ филм /
1975. Јад /
1977. Итар Пејо ТВ серија /
1977. Големата соба ТВ филм /
1977. Сослушувањето на железничарот ТВ филм Предавникот
1977. Пресуда /
1979. Наши години ТВ серија Гиге
1980.-те
1980. Учителот ТВ филм /
1983. Виновник Краток филм /
1984. Кратка средба ТВ филм /
1985. На наш начин ТВ серија /
1985. Трговецот од Солун ТВ филм /
1990.-те
1990. Северна грешка ТВ филм /
1991. До, ре, ми ТВ серија /
1997. Калигула ТВ филм /
2000.-те
2000. Големи и мали ТВ серија Сосед И
2006. Тајната книга Гуардиан

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Зози, Димитар“. МИФЦ. Посетено на 2010-09-29.[мртва врска]
  2. 2,0 2,1 „ПОСЛЕДЕН ЗБОР Димитар Зози“. Утрински Весник. 28 септември 2010. Посетено на 2010-09-29.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]