Прејди на содржината

Северна грешка

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Северна грешка“
ПродуцентБорис Дамовски
СценаристБорис Дамовски
Главни улогиМладен Крстевски
Јасмина Поповска
Александар Чамински
Мирче Доневски
Димитар Зози
Кирил Коруновски
Благоја Чоревски
Јон Исаја
Коле Ангеловски
Лиле Георгиева
Јосиф Јосифовски
Премиера1990
Времетраење82 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Северна грешка - македонски филм од 1990 година во режија и сценарио на Борис Дамовски, во продукција на Телевизија Скопје.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Младен Крстевски Крв
Јасмина Поповска Мира
Александар Чамински Рус
Мирче Доневски Маневски
Димитар Зози Трајко
Кирил Коруновски Златар
Благоја Чоревски Брчка
Коле Ангеловски Чавка
Лиле Георгиева Стојна
Јосиф Јосифовски Атев
Катерина Коцевска Гена
Димитар Моловски
Лазе Манасковски
Рефет Абази
Јон Исаја Стариот
Умер Џемаил
Методија Марковски
Аднан Џемаил
Лазар Бараков Лазе
Диме Илиев Човек во WC
Мустафа Јашар Раиф
Сашо Огњановски
Владо Денчов Стојан
Мите Грозданов Началникот
Кирил Гравчев Шоферот на автобус
Александар Ѓорѓиев

Надворешни врски[уреди | уреди извор]