Смилевскиот конгрес (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Смилевскиот конгрес“
РежисерДушан Наумовски
СценаристСлавко Димевски
НастапуваатДраги Костовски
Стево Спасовски
Димитар Гешовски
Мите Грозданов
Мето Јовановски
Жанрдрама, историски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1973
Времетраење?
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Смилевскиот конгрес e македонски игран филм по сценарио на Славко Димевски, а во режија на Душан Наумовски.

Премиерата била одржана во 1973 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]