Смилевскиот конгрес (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Смилевскиот конгрес“
РежисерДушан Наумовски
СценаристСлавко Димевски
НастапуваатДраги Костовски
Стево Спасовски
Димитар Гешовски
Мите Грозданов
Мето Јовановски
Ѓорѓи Колозов
Димче Мешковски
Кирил Псалтиров
Жанрдрама, историски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1973
Времетраење?
ДржаваСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Смилевскиот конгрес e македонски игран филм по сценарио на Славко Димевски, а во режија на Душан Наумовски.

Премиерата била одржана во 1973 година.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Драги Костовски Даме Груев
Стево Спасовски Борис Сарафов
Димитар Гешоски Анастас Лозанчев
Мите Грозданов Никола Карев
Вукан Диневски Славејко Арсов
Мето Јовановски Тодор Попхристов
Димче Мешковски Никола Петров Русински
Ѓоре Ивановски Ѓорѓи Сугарев
Кирил Ристоски Васил Чакаларов
Кирил Андоновски Пандо Кљашев
Љубиша Трајковски Ѓорѓи Ќуран
Димитар Станковски Јордан Пиперката
Димитар Костов Параскев Цветков
Петре Арсовски Петар Ацев
Ѓорѓи Колозов Христо Узунов

Останати улоги  ▼

Надворешни врски[уреди | уреди извор]