Ненад Милосављевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ненад Милосављевиќ
Роден 29 декември 1941.(1941-12-29)(81 г.)
Прилеп, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улогите во:
Време, води
Колнати сме, Ирина
Златна петорка
Македонски народни приказни
Црно семе
Досие-К
Од зад грб
Занимање глумец
Сопружник Захаринка Милосављевиќ

Ненад Милосављевиќ (р. 29 декември 1941 во Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец. Дипломирал на театарска академија во Белград во 1967. Член на Драмски театар - Скопје од 1968 година. Добитник е на наградата за епизодна улога на театарските игри "Војдан Чернодрински" во Прилеп, добитник е и на наградата за најдобра епизодна улога на Стериионото Позорје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1960-ти
1969 Време без војна ТВ-филм
1970-ти
1970 Детективи ТВ-серија
1971 Црно семе ТВ-филм Нико
1972 Истрел ТВ-филм
1973 Колнати сме, Ирина ТВ-филм Мече
1975 Илинка ТВ-филм
1975 Јад ТВ-филм
1975 Патот кон иднината ТВ-серија
1975 Парадоксот на Диоген ТВ-филм Бранителот
1976 Најдолгиот пат ТВ-филм Крсте
1977 Исправи се, Делфина ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1977 Големата соба ТВ-филм Стаменко
1977 Пресуда ТВ-филм
1977 Дождоливото сонце ТВ-филм
1980-ти
1980 Време, води ТВ-филм Поп
1980 Двојка ТВ-филм Симон
1981 Црвениот коњ ТВ-филм
1981 Булки крај шините ТВ-серија
1982 Илинден ТВ-серија Питу Гули
1982 Тумба, тумба, дивина ТВ-филм
1983 Записник ТВ-филм
1983 Ликвидатор ТВ-филм
1983 Караѓорѓева смрт ТВ-филм
1985 На наш начин ТВ-филм
1985 Од зад грб ТВ-филм
1985 Трговецот од Солун ТВ-филм Абдула
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1990-ти
1990-1991 ДО РЕ МИ ТВ-серија Молерот
1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1993 Македонска сага ТВ-филм
1994-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
2000-ти
2000 Глас ТВ-филм
2006 Нави ТВ-филм Дедо Марко
2007 Црна зора ТВ-филм Поет
2007 Досие-К ТВ-филм Кодошот Столе
2010-ти
2010 Македонски народни приказни ТВ-серија Царот Григур
2012 Човекот со чудна навика да ме удира со чадор по глава ТВ-филм
2016 Ослободување на Скопје ТВ-филм Свештеник
2016 Златна петорка ТВ-филм Алавантие
2017 Љубов и Предавство ТВ-серија Алавантие
2020-ти
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија Приест

Надворешни врски[уреди | уреди извор]