Ненад Милосављевиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 1941
Прилеп
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Време, води
Колнати сме, Ирина
Златна петорка
Занимање глумец

Ненад Милосављевиќ (роден во 1941 во Прилеп) — македонски театарски, филмски и телевизиски актер. Димпломирал на Театарска академија во Белград во 1967 година. Член на Драмски театар - Скопје од 1968 година. Добитник е на наградата за епизодна улога на Театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. ауреат е на исто така,на Награда за најдобра епизодна улога на Стерииното позорје.

Филмски улоги[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]