Гоце Влахов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Гоце Влахов
Роден 12 мај 1949
Скопје
Починал 28 јули 2019
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Чекор пред времето
Тврдокорни
Андер
Занимање глумец

Гоце Влахов (Скопје, 12 мај 1949 - Скопје, 28 јули 2019) — македонски глумец.

Биографија[уреди | уреди извор]

Гоце Влахов бил студент на првата генерација глумци на Факултетот за драмска уметност (ФДУ) во Скопје во 1971, заедно со Перо Арсовски, Мајда Тушар, Снежана Киселички, Соња Каранџуловска, Ѓорги Колозов, Кирил Псалтиров.

Од 1980 до пензионирањето Влахов е дел од Македонскиот народен театар, иако на оваа сцена играл бројни улоги од 1972.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]