Благоја Чоревски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Благоја Чоревски
Благоја чоревски.jpg
Роден 9 септември 1947
Велес, Македонија Македонија
Националност Македонец
Познат по улога во:
Пресуда
Викенд на мртовци
Време, води
Занимање глумец
режисер
политичар
Татко Трајко Чоревски
Мајка Ратка Чоревска

Благоја Чоревски (Велес, 9 септември 1947) — македонски глумец и режисер, општественик и државник. Тој е син на доајенот на македонското глумецство Трајко Чоревски и глумицата Ратка Чоревска[1]. Неговиот брат Борис Чоревски е познат битолски глумец[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Чоревски е роден во Велес на 9 септември 1947 година. Завршил Театарска академија во Софија во 1971 година. Член на Драмскиот театар од 1971 година. Бил директор на Драмскиот театар од 1983 до 1998 година, заменик-министер за култура во Владата на Македонија 1998 до 2001, како претставник на ДА и претседател на Советот на град Скопје, каде бил разрешен на 21 јануари 2008[2]. Бил член и висок функционер во Демократската алтернатива, за подоцна да премине во Демократскиот сојуз[3].

Филмографија[уреди | уреди извор]

Настапувал во неформални театарски проекти, на естрадата, на филм и на ТВ.

Награди[уреди | уреди извор]

Чоревски е добитник е на голем број на награди, како во поранешен СФРЈ, така и во Македонија:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Кон 50-годишнината од смртта на истакнатиот македонски филмски и театарски глумец Трајко Чоревски (1921-1955 )“. Утрински Весник. 2005. Посетено на 2011-01-09.
  2. „Благој Чоревски -ЧЛЕН НА СОВЕТОТ НА ГРАД СКОПЈЕ“. Град Скопје. Посетено на 2009-11-19.
  3. „Благоја Чоревски премина во Демократскиот сојуз“. Утрински Весник. 23 април 2008. Посетено на 2009-11-19.
  4. „„Златна маска" за Соња Михајлова и Благоја Чоревски“. Утрински Весник. 21 август 2007. Посетено на 2009-11-19.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]