Влада на Македонија од 1998

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Владата на Македонија од 1998 година е избрана по парламентарните избори во 1998 година и доаѓањето на власт на коалицијата предводена од ВМРО ДПМНЕ. Љубчо Георгиевски ја врши функцијата премиер во периодот од 30 ноември 1998 до 1 ноември 2002. Во склопот на неговата влада неколкупати се вршеше реконструкција: на 19 мај 1999, 27 декември 1999, 27 јули 2000, 30 ноември 2000 и мај 2001 година, кога, за време на вооружениот конфликт во Македонија е формирана широка коалиција во чиј состав влегува и СДСМ. Министрите од СДСМ поднесуваат оставки на 22 ноември 2001 година, по што беа избрани нови министри во владата на премиерот Георгиевски.

Состав на владата во 1998[уреди | уреди извор]

Во составот на владата при нејзиниот избор по изборите влегуваат следните лица:[1][2]

Реконструкција на владата од мај 1999[уреди | уреди извор]

Во текот на Kосовската војна, на 19 мај 1999 година е извршена промена на четири министри во владата:[3]

Состав на владата од декември 1999[уреди | уреди извор]

Составот на владата од декември 1999 година е следниот:[4]

Состав на владата од јули 2000[уреди | уреди извор]

Составот на владата од јули 2000 година е следниот:[5]

Реконструкција на владата од ноември 2000[уреди | уреди извор]

На 30 ноември 2000 година е извршена промена на пет членови во владата:[6]

Состав на владата од мај 2001[уреди | уреди извор]

Составот на владата од 13 мај 2001 година е следниот:[7]

Реконструкција на владата од ноември 2001[уреди | уреди извор]

На 23 ноември 2001 година се разрешени четирите министри од редовите на СДСМ[8] и на нивно место на 30 ноември 2001 година се избрани нови членови во владата:[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Службен весник на РМ, 58/98.
  2. Службен весник на РМ, 4/99.
  3. Службен весник на РМ, 30/99.
  4. Службен весник на РМ, 84/99
  5. Службен весник на РМ, 62/2000
  6. Службен весник на РМ, 101/2000.
  7. Службен весник на РМ, 37/01.
  8. Службен весник на РМ, 94/01.
  9. Службен весник на РМ, 95/01.