Орден за заслуги за Македонија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Орден за заслуги за Македонија
Доделена заЗаслуги на лица кои со својот ангажман придонеле и направиле врвни отварувања во сите домени на општествениот живот на земјава.
ДржаваМакедонија Македонија
ДоделуваПретседател на Република Македонија
Прво
доделување
2007


Орденот за заслуги за Македонија е четврто по важност државно одликување доделувано за заслуги за Република Македонија на политичко-социјален и културен план.

Опис[уреди | уреди извор]

Изглед на Орденот за заслуги

Има основна ѕвездеста форма со димензии од 65мм.

Орденот е изработен од сребро, позлата, тониран топол емајл. Има соодветна лента и минијатурна лента.

Редниот број на орденот, соодветен жиг за чистота на металот од кој е изработен и жигот на производителот се втиснати на задниот дел на орденот.

Секој орден и медал има соодветна кутија, во одредена боја, која димензионално одговара на димензиите на одличјата. На поклопецот на кутијата со златовтиснување е името на одличјето.

Лентите за ордените се изработени од маорирана свила во пропишаната боја и димензија.

Автор[уреди | уреди извор]

Автор на идејното решение на орденот е Петар Гајдов,поранешен член и потпретседател на Македонското хералдичко здружение.

Критериуми[уреди | уреди извор]

Орденот за заслуги за Македонија се доделува на:

Добитници[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 Дневен весник - Утрински весник[мртва врска] за исклучителен придонес во работата на Академијата, како и за врвните резултати во нивната образовна и научна дејност
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Дневен весник - Утрински весник[мртва врска] за исклучителниот придонес во работата и афирмацијата на МАНУ, за врвните резултати во нивната образовна и научна дејност, како нејзини претседатели во периодот од 1984 до 2007
 3. Дневен весник - Утрински весник[мртва врска] за иосклучителниот придонес во работата и афирмацијата на МАНУ, за врвните резултати во нивната образовна и научна дејност, како нејзини претседатели во периодот од 1984 до 2007
 4. http://www.utrinski.mk/default.asp?ItemID=4F67A88668ABA04FACE8141F6A66BA96[мртва врска]
 5. 5,0 5,1 5,2 5,3 5,4 http://www.idividi.com.mk/vesti/makedonija/444660/
 6. Сител - Симон Трпчески одликуван со „Орден за заслуги за Македонија“[мртва врска]
 7. [1][мртва врска]
 8. [2][мртва врска]
 9. Ото фон Хабсбург одликуван со Орден за заслуги за Македонија - Македонско хералдичко здружение 18 јануари 2011
 10. http://www.me-chitash.com/vesti/makedonija/3217-orden-za-zaslugi-za-makedonija-na-tose-proeski Архивирано на 20 август 2020 г., 24 јануари 2011
 11. 11,0 11,1 [3] 08.02.2014
 12. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-10-10.
 13. „Македонската филхармонија доби Орден за заслуги за Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 25 ноември 2014. Архивирано од изворникот на 2014-12-07. Посетено на 25 ноември 2014.
 14. [4][мртва врска]
 15. „архивски примерок“. Архивирано од изворникот на 2016-03-05. Посетено на 2014-12-05.
 16. http://president.gov.mk/mk/2011-09-03-12-21-37/3041-mrtnajavno26122014.html[мртва врска]
 17. http://president.mk/mk/2011-09-03-12-21-37/4122-2016-10-19-07-45-01.html[мртва врска]
 18. „Орден за заслуги за Стефановски, Хаџиманов, Несими и Мукаетов“. Дојче Веле. 23 јули 2021. Посетено на 24 јули 2021.
 19. „Пендаровски ги одликуваше Гоце Тодоровски, Бајруш Мјаку, Коле Ангеловски, Авторите на К-15 и Албанскиот Театар“. 27.12.2023. Посетено на 1 јануари 2023. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
 20. „Орден за заслуги за Благоја Чоревски, Бедија Беговска, Ѓокица Лукаревски, Оливера Николова Слободан Унковски, Рефет Абази и Ристо Вртев“. Вечер. 29.1.2024. Посетено на 31 јануари 2024. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)