Награда „Петре Прличко“

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Петре Прличко — награда за животно дело за глумци од средната генерација во чест на големиот македонски глумец Петре Прличко. Неа ја востановило Здружението на драмски уметници „Џинот“, Народниот театар „Јордан Хаџи Константинов“ и Општина Велес во 2006 година а нејзин прв лауерат е Благоја Спиркоски - Џумерко. Актерската награда за животно дело „Петре Прличко“ се состои од плакета со ликот на Прличко и паричен износ во висина од 60.000 денари.

Лауерати[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Награда „Петре Прличко“ за Дац
  2. Александар Ѓеоргиев, годинешен добитник на актерската награда за животно дело „Петре Прличко“[мртва врска]
  3. Милица Стојанова добитник на актерската награда за животно дело Петре Прличко
  4. Врачена наградата за животно дело Петре Прличко Архивирано 29 јуни 2019 г. на семрежното место на општина Велес
  5. Велес не ја додели актерската награда Петре Прличко на семрежното место на СДК
  6. Наградата „Петре Прличко“ доделена на Младен Крстевски Архивирано 29 јуни 2019 г.на семрежното место на општина Велес
  7. ТЕШКО МИ ПАЃА ПЕНЗИЈАТА, АКО МЕ БАРААТ РЕЖИСЕРИ, ТУКА СУМ, КАЖА ДИМЕ ИЛИЕВ ПО ДОБИВАЊЕТО НА НАГРАДАТА „ПЕТРЕ ПРЛИЧКО“ на семрежното место на „Сакам да кажам“
  8. „АКТЕРСКАТА НАГРАДА ЗА ЖИВОТНО ДЕЛО „ПЕТРЕ ПРЛИЧКО" ЗА СЛОБОДАН СТЕПАНОВСКИ“. Сакам Да Кажам. 6 ноември 2020. Посетено на 6 ноември 2020.