Лет во место (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Лет во место“
РежисерСлободан Унковски
СценаристГоран Стефановски
Главни улогиНенад Стојановски
Љупчо Петрушевски
Благоја Чоревски
Нада Гешоска
Кирил Ристоски
Александар Ѓорчев
Жанрдрама
МузикаВлатко Стефановски
КинематографијаПеро Стојановски
МонтажаДушица Дебарлиева
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1984
Времетраење94 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Лет во место“македонски филм од 1984 година. Го режирал Слободан Унковски, а сценариото го напишал Горан Стефановски.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ненад Стојановски Михајло
Благоја Чоревски Евто
Нада Гешоска Султана
Кирил Ристоски Киро
Гоце Тодоровски Ангеле
Александар Ѓорчев Кајмакамот
Љупчо Петрушевски Остоиќ
Мими Таневска Рајна
Душко Костовски Поп Велков

Останати улоги  ▼

Глумец Улога
Мехди Бајрактари Панајотис
Лилјана Велјанова Елена
Симеон Мони Дамевски Гаврил
Мирче Доневски Арамијата
Владимир Талески Зографот 1
Ванчо Петрушевски Зографот 2

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]