Александар Ѓорчев

Од Википедија — слободната енциклопедија
Александар Ѓорчев
Роден 19 ноември 1933
Кавадарци, Кралство Југославија
Починал 26 јуни 1993
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Занимање глумец
режисер
Деца Бранко Ѓорчев

Александар Ѓорчев (роден на 19 ноември 1933 година во Кавадарци – починал во 26 јуни 1993 година во Скопје) — македонски глумец и режисер.

Дипломирал на Филозофскиот факултет во Скопје (1961) и на Театарската академија во Белград (1969). Со професионална глумечка дејност почнал да се занимава во 1954 година, како член на радио-драмата на Радио Скопје. По кратко време поминато во родниот град работејќи со неготинските аматери, кариерата ја продолжил во Народниот театар во Куманово, каде што покрај глума се занимавал и со режија. Настапувал и на сцената на Македонскиот народен театар, потоа бил потоа директор на Домот на културата во Неготино (1954-1962); член на Народниот театар во Куманово (1962-1969); член на Драмскиот театар во Скопје (1969-1993)[1].

Неколкупати е наградуван на театарските игри „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Добитник е и на неколку други високи признанија, „Златен ловоров венец“ на Фестивалот на малите и експериментални сцени, Републичката награда „11 Октомври“ и Наградата на град Скопје „13 Ноември“.

Улоги:

  • Змеј („Јане Задрогаз”);
  • Димитрија („Диво месо”);
  • Борис („Хај-фај”);
  • Кољо („Тетовирани души”);
  • Скапен („Ѓаволштините на Скапен”).

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Александар Ѓорчев
Год. Назив Улога
1960-те ▲
1969 Итрата видовица ТВ-филм /
1970.-те ▲
1970 Александра ТВ-филм /
1971 Жед ТВ-филм /
1971 Мува ТВ-филм /
1973 Недела ТВ-серија Сотир
1973 ТВ ребус ТВ-филм
1974 Брачна понуда ТВ-филм /
1977 Големата соба ТВ-филм
1980.-те ▲
1980 Учителот ТВ-филм /
1983 Премиера ТВ-филм /
1984 Лет во место ТВ-филм Кајмакамот
1984 Јуначко колено ТВ-серија Ѓушбашијата
1984 Диво месо ТВ-филм Димитрија
1984 Исчекување ТВ-филм
1985 Слободан пад ТВ-филм
1985 Тетовирани души ТВ-филм
1985 Случки од животот ТВ-серија Доктор
1985 Таткото на службен пат ТВ-филм ДР. Лјахаоф
1985 Дупло дно ТВ-филм
1986 Среќна нова '49 ТВ-филм Стојан
1987 За трошка среќа ТВ-филм /
1987 Хај-фај ТВ-филм
1990-те ▲
1987 - 1990 Трст виа Скопје ТВ-серија
1991 Тетовирање ТВ-филм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Ѓорчев“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. стр. стр. 505. Text "series " ignored (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]