Лилјана Велјанова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лилјана Велјанова
Родена 22 јуни 1950(1950-06-22)(73 г.)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Занимање глумица

Лилјана Велјанова (Скопје, 22 јуни 1950) — македонска глумица.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Вишата музичка школа во Скопје, отсек за драмски глумци (1975). Од 1973 г. е член на Драмски театар од Скопје. Се одликува со глумечки сензибилитет и со строго индивидуален пристап. Улоги: Сара („Диво ме-со”); Мајката („Хај-фај”); Сара („Сара Бернар”); Катерина („Р”); („Еригон”); Змија („Словенски ковчег”); Малвина („Европа”); Ирма („Балконот”); Џин Хортон ("Квартат"); Елзе ("Фестен"). Таа покрај нејзиниот матичен театар Драмски театар - Скопје, гостува и во други театри во земјава, и во Македонски народен театар во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1979 Наши години ТВ-серија Деса
1981 Лет во место ТВ-филм Елена
1981 Првите цутови ТВ-филм
1982 Јагне на ражен ТВ-филм Билјана
1983 Записник ТВ-филм
1984 Диво месо ТВ-филм Сара
1985 На наш начин ТВ-серија
1986 Солунски патрдии ТВ-серија
1988 Скопски сновиденија ТВ-филм
1988 Викенд на мртовци ТВ-филм
1991 Болва в' уво ТВ-филм
1997 Истрели во сонот на Марија ТВ-филм
1998 Збогум на 20-тиот век ТВ-филм Сопругата
2005 Ти си жива ТБ-филм Мајката
2006 Тајната книга ТВ-филм Французинка
2013 Балканот не е мртов ТВ-филм Сопругата на конзулот
2017 Исцелител ТВ-филм Рада
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Награди[уреди | уреди извор]

  • Награда на Фестивалот "Војдан Чернодрински" за најдобра женска улога за улогата на "Шандебис" во претставата "Болва в' убо" (1974)
  • Награда 13-ноември (2000)
  • Награда за Фестивалот "Војдан Чернодрински" за улогата "Попова" во претставата "Крчма крај патот" (2001)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Ристовски, Блаже, уред. (2009). „Велјанова“. Македонска енциклопедија. , книга I (А-Љ). Скопје: МАНУ. Text "series " ignored (help)