Записник (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Записник“
РежисерТихомир Бачовски
СценаристМиле Неделковски
Велко Неделковски
Главни улогиАцо Стефановски
Вукан Диневски
Ацо Јовановски
Ненад Стојановски
Жанрдрама
МузикаЉупчо Константинов
КинематографијаМирослав Паланахов
Зоран Станковски
МонтажаДушица Дебарлиева
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1983
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Записник“ — македонски телевизиски филм од 1983 година. Го режирал Тихомир Бачовски, а сценариото го напишале Миле Неделковски и Велко Неделковски.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Ацо Стефановски
Вукан Диневски
Ацо Јовановски
Ненад Стојановски
Милица Стојанова
Катерина Коцевска
Лилјана Велјанова
Петре Арсовски
Душко Костовски
Ацо Дуковски
Петар Темелковски
Драги Крстевски
Ѓокица Лукаревски
Кирил Ристоски
Ѓорѓи Колозов
Владимир Светиев
Ванчо Петрушевски

Останати улоги  ▼

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]