Миле Неделкоски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Миле Неделкоски
Роден/а25 ноември 1935
Прилеп Кралство Југославија (денес Македонија)
Починат/а21 јуни 2020
Скопје, Македонија
Занимањеписател

Миле Неделкоски (Прилеп, 25 ноември 1935Скопје, 21 јуни 2020) — македонски поет, романописец, раскажувач и драмски писател.

Животопис[уреди | уреди извор]

Неделкоски е роден е на 25 ноември 1935 година во Прилеп. Бил уредник во издавачката куќа „Култура“. Член бил на ДПМ од 1963 година. Добитник е на наградите: „Браќа Миладиновци“, „Кочо Рацин“, „Рациново признание“.[1] Починал на 21 јуни 2020 година во Скопје.[2]

Објавени книги[уреди | уреди извор]

 • Срце од злато (поезија, 1963)
 • Јужно лето (поезија, 1964)
 • Улавиот од Преспа (поема, 1965)
 • Јавачи на ветар (раскази, 1967)
 • Пепелаши (роман, 1968),
 • Еретикон-еротикон (поезија, 1969)
 • Трненки (роман, 1972)
 • Триумфот на Тројанскиот коњ (драма во стихови, 1974)
 • Пандур (роман, 1982)
 • Враќање во арената на стариот прославен, заслужен и ислужен кловн и Пропаста на Олимп (стихувани драми, 1983)
 • Недела ден за каење (поезија, 1984)
 • Битпазар стилски вежби, ете... (поезија, 1984)
 • Прозорец што гледа на улица
 • Преспански круг со црвена боја и На крепоста чувари (драми, 1985)
 • Потковица на смртта и надежта (роман, 1986)
 • Петрафил за вечната земја (роман, 1988)
 • Подгревање на вчерашниот ручек (роман, 1988)
 • Огледала на сенките (поезија, 1989)
 • Создателот и старата емигрантка - продавачка на разни плодови (роман, 1991)
 • Логоманија (есеи, 1996)
 • Празникот на светите маченици (роман, 1996).

Награди[уреди | уреди извор]

Неделкоски е добитник на наградата:

Извори[уреди | уреди извор]

 1. Друговац, М. (1979) „Современи македонски писатели“, Наша книга, Скопје.
 2. М., Н.. „Почина писателот Миле Неделкоски“. Нова Македонија. 22 јуни 2020