Прејди на содржината

Драги Крстевски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Драги Крстевски
Роден 20 декември 1930
Скопје
Починал 18 септември 1987(1987-09-18) (возр. 56)
Скопје
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Фросина
Волчја ноќ
Републиката во пламен
Занимање глумец

Драги Крстевски (роден на 20 декември 1930 во Скопје - починал на 18 септември 1987 во Скопје[1]) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

По завршувањето на Државната театарска школа во Скопје во 1949 година, бил член на Драмата при Македонскиот народен театар каде што работел до смртта.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филмографија на глумецот Драги Крстевски
Год. Назив Улога
1950-ти
1955 Волчја ноќ[1] Благоја
1959 Виза на злото /
1960-ти
1961 Твојот роденден Кратки филм /
1963 Невољите на покојниот К.К Кратки филм /
1969 Републиката во пламен ТВ-филм /
1970-ти
1971 Македонскиот дел од пеколот ТВ-филм Партизан
1972 Истрел ТВ-филм Драги
1973 Новогодишен карусел ТВ-филм
1975 Волшебното самарче ТВ серија /
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1977 Сакате ли уште едно парче торта ТВ филм /
1979 Жена од малтер ТВ-филм Работник
1980-ти
1980 Двојка ТВ филм /
1981 Милион маченици ТВ-серија
1981 Црвениот коњ ТВ-филм /
1982 Илинден ТВ серија /
1982 Време на летала ТВ филм /
1982 Едно лето ТВ серија /
1983 Записник ТВ филм /
1983 Премиера ТВ филм /
1984 Комедијанти ТВ серија Човекот
1985 Сомнително лице ТВ-филм Таса
1985 На наш начин ТВ серија /
1985 Опасна баба Краток филм /
1985 Од зад грб ТВ-филм
1987 Трето доба ТВ серија /
1987 Народни трибуни ТВ-филм
1987 Звездите на 42-та ТВ филм /
1987 Чорбаџи Теодос ТВ филм Ампо
1990-ти
1992 Време, живот /

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]