Фросина (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Фросина“
Фросина (филм).jpg
Фросина
Режисер Воислав Нановиќ
Сценарист Владо Малески
Настапуваат Мери Бошкова
Ацо Јовановски
Петар Вељановски
Предраг Наѓа
Петре Прличко
Жанр драма
Музика Трајко Прокопиев
Дистрибутер Кино Култура
Премиера 28 јуни 1952
Времетраење 79 мин.
Држава СР Македонија СР Македонија
Јазик македонски

Фросина e првиот македонски игран филм по сценарио на Владо Малески, а во режија на Воислав Нановиќ. Претставен е во 1952 г. Снимател бил Киро Билбиловски, а музиката ја компонирал Трајко Прокопиев, сценографијата е на Милан Васиќ, а асистент на режија бил Трајче Попов. Премиерата била одржана на 28 јуни 1952 година во скопското кино „Култура“[1].

Главната улога, ликот на мајката, го толкува Мери Бошкова, а во другите улоги играат Ацо Јовановски, Петар Вељановски, Предраг Наѓа и други.

"Фросина" бил снимен во црно-бела техника, со времетраење од 79 минути, со стандардна техника на 35 милиметри. Жанрот е социјална драма, која ја обработува темата на печалбарскиот живот, војната и трагичниот живот на една мајка.

Наводи[уреди | уреди извор]