Чорбаџи Теодос (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Чорбаџи Теодос“
РежисерВасил Ќортошев
СценаристВасил Иљоски
НастапуваатТодор Николовски
Мери Бошкова
Томо Витанов
Душан Костовски
Жанркомедија
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1987
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Чорбаџи Теодос“ - македонски телевизиски филм од 1987 година. Го режирал Васил Ќортошев, а сценариото го напишал Васил Иљоски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Тодор Николовски Теодос
Мери Бошкова Кева
Томо Витанов Томче
Душан Костовски Спиро
Анче Џамбазова Наца
Стојна Костовска Стојанка
Добрила Пучкова Евка
Петре Прличко Арсо
Илија Џувалековски Поцко

Останати улоги  ▼

Поврзано[уреди | уреди извор]

Чорбаџи Теодос

Надворешни врски[уреди | уреди извор]