Чорбаџи Теодос (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Чорбаџи Теодос“
РежисерТодор Николовски
Петре Прличко
СценаристВасил Иљоски
НастапуваатТодор Николовски
Мери Бошкова
Томе Витанов
Душко Костовски
Илија Џувалековски
Петре Прличко
Шенка Колозова
Александар Шехтански
Анче Џамбазова
Кирил Ќортошев
Стојна Костовска
Кирил Псалтиров
Жанркомедија
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1987
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Чорбаџи Теодос“ - македонски телевизиски филм од 1987 година. Го режирал Тодор Николовски и Петре Прличко а сценариото го напишал Васил Иљоски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Тодор Николовски Теодос
Мери Бошкова Кева
Томе Витанов Томче
Душко Костовски Спиро
Анче Џамбазова Наца
Стојна Костовска Стојанка
Добрила Пучкова Евка
Петре Прличко Арсо
Илија Џувалековски Поцко

Останати улоги  ▼

Поврзано[уреди | уреди извор]

Чорбаџи Теодос

Надворешни врски[уреди | уреди извор]