Прејди на содржината

Анче Џамбазова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Анче Џамбазова
Родена Анче Прчичко
3 август 1942
Скопје, Царство Бугарија
Починала 30 септември 1997 (возраст: 55)
Скопје, Македонија
Националност Македонка
Народност Македонка
Позната по улогата во:
Македонски народни приказни
Мирно лето
Тврдокорни
Занимање глумица
Сопружник Александар Џамбазов
Татко Петре Прличко
Мајка Деса Прличко
Деца Тања Џамбазовa
Игор Џамбазов

Анче Џамбазова (3 август 1942 во Скопје30 септември 1997 во Скопје) — македонска театарска и филмска глумица, најпозната по улогите во „Мирно лето“ и „Македонски народни приказни“.

Анче Џамбазова е ќерка на глумецот Петре Прличко, сопруга на композиторот Александар Џамбазов и мајка на шоуменот Игор Џамбазов и архитект/технологист Татјана Џамбазова.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Џамбазова ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1961 Мирно лето ТВ-серија Заба
1967 Да видам, да видам што да бидам ТВ-серија /
1969 Свеќник ТВ-филм /
1969 Прозори ТВ-филм /
1969 Сеништа ТВ-филм /
1969 Итрата вдовица ТВ-филм /
1970 Нешто веома деликатно ТВ-филм /
1970 Ветер во кутиче кибрит ТВ-филм /
1972 Вител ТВ-филм /
1974 Средба ТВ-филм Малина
1974 Брачна понуда ТВ-филм /
1975 Волшебното самарче ТВ-серија Танеица
1979 Хихирику Радио-емисија
1981 Првите цутови ТВ-серија
1982 Едно лето ТВ-филм /
1984 Комедијанти ТВ-серија Ќерката на газдата
1984 Хихирику - 5 години ТВ-серија /
1985 Сомнително лице ТВ-филм Марица
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Наца
1988 Втора смена ТВ-серија Готвачката
1988-1992 Македонски народни приказни ТВ-серија
1988-1989 Тврдокорни ТВ-серија /
1991 Македонија може ТВ-серија /
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм Жената на Гене
1994-1995 Бумбари ТВ-серија Лилјана
1995 Во светот на бајките ТВ-серија
1994-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Ance Dzambazova“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.