Хихирику - 5 години (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Хихирику - 5 години“
РежисерМиле Грозданоски
СценаристИван Карадак
Главни улогиВладимир Ангеловски-Дади
Анче Џамбазова
Катерина Крстева
Ѓокица Лукаревски
Димче Мешковски
Благоја Чоревски
Катерина Коцевска
Гоце Тодоровски
Стојна Костовска
Ванчо Петрушевски
Жанркомедија
Премиера1984
ДржаваМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Хихирику - 5 години“ - македонски телевизиски филм од 1984 година. Го режирал Миле Гроздановски, а сценариото го напишал Миле Поповски.

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Владимир Ангеловски-Дади
Анче Џамбазова
Катерина Крстева
Ѓокица Лукаревски
Борис Мајсторов
Димче Мешковски
Гоце Тодоровски
Цветанка Трпкова
Емин Унѓел
Катерина Коцевска
Благоја Чоревски
Ванчо Петрушевски
Стојна Костовска

Надворешни врски[уреди | уреди извор]