Прејди на содржината

Емин Унѓел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Емин Унџел
Роден 28 мај 1950
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Починал 23 јуни 2016(2016-06-23) (возр. 66)
Скопје, Македонија
Националност Македонец
Народност Турчин
Познат по улогите во:
Хихирику
Балкан бенд
Македонски народни приказни
Занимање глумец

Емин Унџел (р. 28 мај 1950 во Скопје - 23 јуни 2016 во Скопје) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец од турска народност.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1984 Хихирику - 5 години ТВ-серија
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм
1988-1990 Македонски народни приказни ТВ-серија
1990 Алф од Ново Лисиче ТВ-филм Шабан
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Стражар на домот
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм Полицаец
1992 Тврдокорни ТВ-серија
1993 Црно бело во боја ТВ-филм
1999 Хихирику 20 години ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија
2002 Удоле високо угоре длабоко ТВ-филм Селим
2003 Битолски лакрдии ТВ-серија
2003 Лото, лото ТВ-серија
2004 Хихирику ТВ-серија
2007 Досие-К ТВ-филм Помошник инспектор
2009 Балкан бенд ТВ-серија Унѓелина
2012 Трето полувреме ТВ-филм

Надворешни врски[уреди | уреди извор]