Прејди на содржината

Катерина Крстева

Од Википедија — слободната енциклопедија
Катерина Крстева
Податотека:Катерина Крстева.jpg
Роден 20 јули 1941
Велес, Македонија Македонија
Починал 9 јануари 2023(2023-01-09) (возр. 81)
Скопје, Македонија Македонија
Националност Македонка
Народност Македонка
Познат по улогите во:
Хихирику
Македонски народни приказни
Поштар
Простодушна љубов
Погрешно време
Битолски лакрдии
Занимање глумица

Катерина Крстева (20 јули 1941 Велес9 јануари 2023, Скопје) — македонска театарска, филмска, телевизиска и гласовна глумица, позната како Мара Попара, по улогата во филмот „Во кафулето кај Гане“.

Животопис[уреди | уреди извор]

Крстева била омажена за Мишо Ратковиќ, а на возраст од 49 години останала бремена по што го родила синот Александар. Набргу, нејзиниот сопруг починал, така што таа се грижела за синот како самохрана мајка. Александар живеел со мајка си, а починал во септември 2022 година.[1]

Крстева починала на 9 јануари 2023 година во Скопје, а била погребана истиот ден на градските гробишта во Бутел.[2]

Театарски улоги[уреди | уреди извор]

Во 1960 година, Крстева се вработила во Драмски театар — Скопје, од 1964 до нејзиното пензионирање работела во Македонски народен театар во Скопје. Првата улога во МНТ ѝ била онаа во драмата „Дон Цезар од Базан“ премиерно прикажана во 1965 година. Останати нејзини позначајни улоги во МНТ се оние во претставите: „Антица“ (1965), „Градскиот саат“ (1966), „Ревизор“ (1966), „Стапица за осум беспомошни жени“ (1966), „Време од вашиот живот“ (1967), „Сенка“ (1967), „Вител“ (1968), „Мајка“ (1968), „Без вина виновни“ (1968), „Бања“ (1968), „Печалбари“ (1969), „Играта на наредникот Мазгрејв“ (1969), „Парите се отепувачка“ (1970), „Живиот труп“ (1971), „Херкул и оборите на Авгиј“ (1971), „Коштана“ (1971), „Зајдисонце“ (1971), „Фома“ (1972), „Животот на Галилеј“ (1972), „Децата на сонцето“ (1973), „Скуп“ (1973), „Хелдерлин“ (1973), „Ѕидот, водата“ (1973), „Хемиските потписи на човечките организми во воздухот“ (1975), „Хеда Габлер“ (1976), „Отепвачка“ (1976), „Бесови“ (1978), „Кенгурски скок“ (1979), „Милион маченици“ (1980), „Остен“ (1981), „Молскавици“ (1981), „Граѓанинот благородник“ (1982), „Воена тајна“ (1984), „Бог“ (1984), „Слободни врски“ (1984), „Иванов“ (1984), „Аудиенција и под нов покрив“ (1988), „Рекламна бајка“ (1989) и последната „Крик“ (1991).[3] Покрај нејзиниот матичен театар МНТ, таа играла и во "Театарот за Деца и Младинци" во Скопје, каде оставила траен белег со претставата "Црвенкапа" во улога на "Бабата", која долги години ја играла. Таа долги години, од 1976 до 2017 година, била дел од радио-емисијата "Хихирику" со која имале претстави и концерти во "Универзалната сала" во Скопје, биле и неколку пати во: Австралија, Канада и Америка.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Година Филм Улога
1967 Да видам, да видам што да бидам ТВ-серија
1970 Александра ТВ-филм
1973 Илустриран ТВ Речник ТВ-серија Стевка
1975 Простодушна љубов ТВ-серија Николинка
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1978 Шеќерна приказна ТВ-филм
1979 Хихирику Радио-емисија
1980 Учителот ТВ-филм
1981 Милион маченици ТВ-филм
1982 Слана во цутот на бадемите ТВ-филм
1982 Едно лето ТВ-серија
1984 Камчевци ТВ-серија
1984 Хихирику - 5 години ТВ-серија
1985-1987 Случки од животот ТВ-серија Соседката
1987 Театарче лево ќоше ТВ-филм
1989 Цвеќе на карпата ТВ-филм
1990 Тврдокорни ТВ-серија
1990 Трст виа Скопје ТВ-серија Варена
1990 Алф од Ново Лисиче ТВ-филм Ајше
1991 Поштар ТВ-филм Мара
1991 Во кафулето кај Гане ТВ-филм Мара Попара
1992 Чудовиштата во нашиот град ТВ-серија Баба Рога
1995 Во светот на бајките ТВ-серија Бабата
1995 Македонски народни приказни ТВ-серија
1999 Хихирику ТВ-серија
2000 Погрешно време ТВ-серија Веса
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија
2001 Агенција осамени срца ТВ-серија
2003 Битолски лакрдии ТВ-серија Мими
2004 Хихирику ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]