Прејди на содржината

Томе Витанов

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томе Витанов
Роден 29 август 1951(1951-08-29)(72 г.)
Скопје, НР Македонија, ФНРЈ
Националност Македонец
Народност Македонец
Познат по улогите во:
Погрешно време
Тврдокорни
Чорбаџи Теодос
Жена од малтер
Во светот на бајките
Занимање глумец

Томе Витанов (р. 29 август 1951 година во Скопје) — македонски театарски филмски и телевизиски глумец.

Дипломира на Факултет за драмски уметности во Скопје, во 1974 година, во класата на проф. Димитрие Османли. Во Македонски народен театар се вработува во 1974 година, и останува до неговото пензионирање во 2018 година, каде има оддиграно повеќе од 50 претстави.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Витанов ги остварил филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1975 Прва вечер ТВ-филм Сандре
1975 Волшебното самарче ТВ-серија
1977 Дождоливото сонце ТВ-филм
1977 Итар Пејо ТВ-серија
1979 Жена од малтер ТВ-филм Доне
1981 Милион маченици ТВ-филм
1982 Илинден ТВ-серија
1984 Белото циганче ТВ-серија
1986 Климент Охридски ТВ-филм
1987 Народни трибини ТВ-филм
1987 Трст виа Скопје ТВ-серија
1987 Чорбаџи Теодос ТВ-филм Томче
1990 ДО РЕ МИ ТВ-серија Продуцент
1991-1992 Еурека ТВ-серија
1994 Прекалени ТВ-серија Кјуско
1995-1999 Во светот на бајките ТВ-серија
2000 Големи и мали ТВ-серија Пандо
2000-2001 Погрешно време ТВ-серија Драги
2000-2001 Светот има осум страни ТВ-серија Царот
2001 Во светот на бајките ТВ-серија Учителот
2002 Вампирџија ТВ-филм Ефрем
2010 Царската е последна ТВ-филм
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2013-2015 Тврдокорни ТВ-серија Кодош Клјамче
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Царот
2016 Болка на Душата ТВ-серија Царински полицаец
2018 Преспав ТВ-серија Ранетиот
2022-2023 Бистра вода ТВ-серија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Tome Vitanov“. IMDb. Посетено на 23 јануари 2023.