Прејди на содржината

Волча ноќ (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Волчја ноќ (филм))
„Волча ноќ“
РежисерФранце Штиглиц
СценаристСлавко Јаневски
Главни улогиТрајко Чоревски
Илија Џувалековски
Драгомир Фелба
Драги Крстевски
Петре Прличко
Савета Малинска
Ристо Стефановски
Добрила Пуцкова
Жанрдрама
ДистрибутерВардар Филм
Премиера1955
Времетраење79 мин.
ЗемјаСФРЈ СФР Југославија
Јазикмакедонски

Волча ноќ — вториот македонски игран филм по режија на Франце Штиглиц и сценарио на Славко Јаневски. Премиерата била одржана во 1955 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]