Волчја ноќ (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„Волчја ноќ“
Режисер Франце Штиглиц
Сценарист Славко Јаневски
Настапуваат Трајко Чоревски
Илија Џувалековски
Драгомир Фелба
Драги Крстевски
Петре Прличко
Савета Малинска
Жанр драма
Дистрибутер Вардар Филм
Премиера 1955
Времетраење 79 мин.
Држава СФРЈ СФР Југославија
Јазик македонски

Волчја ноќ e вториот македонски игран филм по режија на Франце Штиглиц и сценарио на Славко Јаневски. Премиерата била одржана во 1955 година .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]