Прејди на содржината

Жена од малтер (ТВ-филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Жена од малтер)
„Жена од малтер“
РежисерЈане Петковски
СценаристТрајче Гаврилов, Владимир Предиќ
Главни улогиТоме Витанов
Снежана Стамеска
Благоја Спиркоски-Џумерко
Ѓокица Лукаревски
Димче Мешковски
Мите Грозданов
Жанрдрама
КинематографијаЗоран Станковски
МонтажаДушица Дебарлиева
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1979
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

Жена од малтер — македонски телевизиски филм од 1979 година. Го режирал Јане Петковски, а сценариото го напишале Трајче Гаврилов и Владимир Предиќ.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Томе Витанов Доне
Снежана Стамеска Стојна
Благоја Спиркоски-Џумерко
Ѓокица Лукаревски
Ацо Стефановски
Методија Марковски
Мите Грозданов
Душко Костовски
Чедо Христов
Јосиф Јосифовски
Кире Печијаревски
Димче Мешковски

Останати улоги  ▼

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]