Петре Арсовски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Роден 12 јуни 1945
Мокрени, Велешко
Националност Македонец
Познат по улогата во:
Среќна Нова ’49
Истрел
Занимање глумец


Петар Арсовски (р. 12 јуни 1945 во Мокрени, Велешко) — македонски театарски, филмски и телевизиски глумец.

Биографија[уреди | уреди извор]

Петар Арсовски дипломирал на Факултетот за драмски уметности во Скопје.

За првпат на филм се појавил во играниот филм „Македонскиот дел од пеколот“ во 1971 година. Во 1974 година се вработил во Македонскиот народен театар каде што останува до денес.

Во текот на својата актерска кариера има остварено бројни забележани улоги. Добитник е на повеќе награди и признанија.

Живее и работи во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Почна снимањето на „Ефектот на среќа“ на Борјан Зафировски“. Нова Македонија. 27.10.2017. 
  2. „Петар Арсовски после премиерата на Сенките над Балканот во Битола“. Тера телевизија. 27.09.2017. 
  3. Доделување на наградата 11 Октомври на семрежното место на Собранието на Република Македонија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]