Прејди на содржината

Добра долина

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Добра долина“
РежисерСтево Црвенковски
СценаристСтево Црвенковски
Главни улогиКиро Ќортошев
Ацо Стефановски
Предраг Дишљенковиќ
Петре Арсовски
КинематографијаЉубомир Вагленаров
МонтажаДимитар Грбевски
ДистрибутерТелевизија Скопје
Премиера1973
Времетраење60 мин
ЗемјаМакедонија Македонија
Јазикмакедонски

„Добра долина“ - македонски телевизиски филм од 1973 година. Го режирал Стево Црвенковски кој го напишал и сценариото.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Киро Ќортошев
Ацо Стефановски
Предраг Дишљенковиќ
Петар Арсовски
Димитар Станковски
Благоја Спиркоски-Џумерко
Драги Костовски
Сабина Ајрула
Ружа Мушовска
Стојка Цекова

Останати улоги  ▼

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]