Соња Каранџуловска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соња Каранџуловска
Роден 25 септември 1955(1955-09-25)(68 г.)
Прилеп, Македонија Македонија
Националност Македонка
Познат по улогите во:
Македонски народни приказни
Преспав
Трето доба
Денес утре
Занимање глумец

Соња Каранџуловска (р. 25 септември 1955 година во Прилеп) — македонска театарска, филмска и телевизиска глумица. Во 1971 година дипломира на Факултетот за драмски уметности во Скопје, во првата генерација дипломирани глумци во класата на проф. Илија Милчин. Целиот свој работен век го минува во Македонскиот народен театар во Скопје.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Каранџуловска ги остварила филмските улоги:[1]

Година Филм Улога
1973 Новогодишен карусел ТВ-филм
1979 Томе од бензинската пумпа ТВ-филм
1980 Време, води ТВ-филм Параскева
1985 На наш начин ТВ-серија
1985 Легенди и преданија ТВ-серија
1987 Хај-фај ТВ-филм
1987 Пикасо ТВ-филм Продавачка
1987 Трето доба ТВ-серија
1988 Марија лета со авион ТВ-филм
1994-1997 Македонски народни приказни ТВ-серија
1998 Денес утре ТВ-филм Службеничка
2000 Погрешно време ТВ-серија Госпоѓа со куче
2005 Обични луѓе ТВ-серија Параскева
2010-2011 Од денес за утре ТВ-серија Затвореничка 2
2010-2012 Македонски народни приказни ТВ-серија
2011 Турни ме да Кинисам ТВ-серија Снеже
2014 Приказни од животот ТВ-серија Вера
2015 Македонски народни приказни ТВ-серија Селанка
2016 Преспав ТВ-серија Прва гостинка
2017 Македонски народни приказни ТВ-серија Бабата
2018 Година на мајмунот ТВ-филм Келнерка
2021-2022 Преспав ТВ-серија Свештеничката

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Sonja Karandzulovska“. IMDb. Посетено на 5 февруари 2023.